zs Czernic
strona główna         aktualności          nauczyciele         plan lekcji         podręczniki        kontakt        przedszkole       biblioteka
W naszej szkole działa Drużyna  Harcerska Strażnicy Lasu. Więcej informacji na  Facebook.
Kliknij:Facebook

 

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Uroczystą akademię na zakończenie roku szkolnego przygotowali uczniowie kl III gimnazjum wraz z wychowawczynią I. Król. Celem akademii było wyrażenie wdzięczności za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Uczniowie poprzez wiersze, piosenki i kwiaty okazali swoje podziękowanie za lata spędzone w tej szkole.

Na akademii  obecny był pan Zenon Stefanowski-Wójt Gminy Kłoczew, który ogłosił, że p. Beata Kania została wybrana na dyrektora szkoły na kolejne 5 lat.  Pan wójt wręczył także nagrody dla uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce (Jakubowi Siwkowi i Oldze Przybysz).

Pani dyrektor także  wręczyła nagrody i dyplomy za osiągnięcia w nauce, osiągnięcia sportowe i wzorową frekwencję. Nagrodzeni zostali również uczniowie w ramach konkursu ,,Obycie umila życie"  czyli najżyczliwsi uczniowie i najżyczliwsza klasa. Na koniec pani dyrektor podziękowała nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za współpracę oraz życzyła wszystkim dobrego i bezpiecznego wypoczynku.

        

                     (I. Król)


Stop uzależnieniom

Olga Przybysz ucz. kl. IV zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie ,,Stop uzależnieniom". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas Gminnego Dnia Dziecka w Zadybiu Starym. Serdecznie gratulujemy!

          A. Burcon


Konkurs Wiem co w lesie piszczy

7 czerwca uczniowie naszej szkoły - Jakub Stachurski, Jakub Okoń i Kacper Walasek brali udział w piątej edycji konkursu przyrodniczo – edukacyjnego „Wiem co w lesie piszczy”, który był organizowany przez Nadleśnictwo Garwolin. Konkurs polegał na rozpoznaniu i podaniu nazw gatunkowych organizmów na podstawie ilustracji lub żywych okazów. Na trasie Leśnej Ścieżki Przyrodniczo – Kulturowej zamieszczone było 8 stanowisk tj. ssaki, ptaki, rośliny zielne, grzyby, drzewa i krzewy, płazy i gazy, bezkręgowce, tropy i ślady. Na każdym stanowisku uczniowie mieli do rozpoznania ok. 10 gatunków organizmów. Nasza reprezentacja prawidłowo nazwała 62 gatunki organizmów na 80 możliwych do rozpoznania, do zajęcia pierwszego miejsca zabrakło jej 11 punktów. Poza konkursem brali udział w dodatkowych atrakcjach tj. gry i zabawy terenowe, pokaz ptaków drapieżnych i ognisko.

  (A. Dębek)


Wiosenna edycja egzaminu na kartę rowerową 

Dn. 06.06.2017r. 1 uczennica z kl. V i 7 uczniów z kl. IV  przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin składał się z 2 części: teoretycznej i praktycznej. Na początku uczniowie napisali test dotyczący przepisów ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uzyskanie 80% z testu umożliwiło uczniom przystąpienie do części praktycznej. Podczas tej części sprawdzane były następujące umiejętności: poprawne wykonywanie manewrów, stosowanie się do znaków drogowych, przejazd „ósemki” bez najeżdżania na linię, hamowanie i zatrzymywanie roweru w określonym miejscu.

      Egzamin przeprowadziła nauczycielka zajęć technicznych - Anna Kłusek.

 


Wycieczka do Kazimierza i Nałęczowa.

Grupa 42 uczniów ze Szkoły Podstawowej wyruszyła 2 czerwca na turystyczny szlak w okolice Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Nadwiślańskiego Muzeum Przyrodniczego w malowniczym Kazimierzu Dolnym. Następnie wyruszyliśmy nadwiślańskim bulwarem do Kazimierskiego Portu. W czasie rejsu statkiem podziwialiśmy piękno i malownicze położenie tego miasteczka z pokładu statku. Dzięki wspaniałej architekturze dzieci podziwiały renesansowe kamieniczki, średniowieczne ruiny Zamku, a z Baszty po raz kolejny podziwialiśmy malownicze miasteczko i piękny przełom Wisły. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy do Nałęczowa, tam w czasie spaceru po Parku Zdrojowym dzieci zobaczyły Palmiarnię tzw. (pijalnię wód mineralnych) i zachwycały się pięknem terenu uzdrowiskowego. Na jednej z alejek spotkaliśmy siedzącego na ławeczce B. Prusa, postanowiliśmy zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć. W drodze powrotnej nie mogliśmy ominąć Mc Donald w Puławach. Dzieci pełne wrażeń wróciły do swoich domów na godz. 19.00.

    Organizator wycieczki : A. Głodek


ŚWIĘTO MAM

W czwartek, 25 maja 2017 roku, w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Pani Dyrektor Beata Kania powitała zebranych gości i złożyła wszystkim mamą serdeczne życzenia. Część artystyczną przygotowały przedszkolaki i uczniowie klas I - VI. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim mamą w wierszach, piosenkach oraz w scenkach "z życia wziętych". Były podziękowania oraz z serca płynące życzenia. Zebrane mamy z wielkim wzruszeniem słuchały swoich pociech. Po części artystycznej dzieci wręczyły mamą własnoręcznie wykonane upominki. Na twarzach zebranych matek malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich dzieci. Na zakończenie uroczystości był słodki upominek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze.

                   (E. Hejduk)


KIERMASZ KSIĄŻKI

W czwartek 25 maja w naszej szkole odbył się kiermasz książek. Na kiermaszu przedstawiono ofertę książek Drugiego Tomu z Radomia. Wśród książek można było znaleźć książeczki dla najmłodszych dzieci - przedszkolaków, jak również powieści dla młodzieży. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu biblioteka pozyskała kilka nowych książek do biblioteki szkolnej.

               ( E. Hejduk)


Konkurs literacki

W konkursie literackim ,,Lanie wody'' organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie praca Olgi Przybysz ucz. kl. IV pt. ,,Rzeka Spokojna" została wyróżniona i nagrodzona . Gratulujemy!

     ( A. Burcon)


Wycieczka do Krainy Zabaw "Jaś i Małgosia"

Dnia 30 maja 2017r. grupa przedszkolaków z wychowawcami brała udział w wyjeździe do Krainy Zabaw "Jaś i Małgosia" w Puławach. Wszyscy świetnie się bawili. Wszyscy z wyprawy wrócili wybawieni i zadowoleni. 

                   ( B.Kryczka )


,,Pomaganie na spontanie’’

26 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym turnieju pierwszej pomocy gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych powiatu ryckiego ,,Pomaganie na spontanie’’. Głównym celem mistrzostw było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Zawodowych nr2 w Dęblinie. Konkurs składał się z kilku etapów, m.in. uczniowie nagrywali film o udzielaniu pierwszej pomocy, rozwiązywali test teoretyczny i musieli wykazać umiejętności praktyczne. Chociaż przedstawicielom naszej szkoły nie udało się zająć czołowego miejsca to zabawa była przednia i pouczająca.

    (M. Kuśmierek)


Po raz kolejny aktorzy z gminy Kłoczew prezentowali swoje umiejętności na scenie.

W Gminnym Przeglądzie Teatrów Szkolnych zespół Cymes z naszej szkoły zajął II miejsce.

              ( A. Burcon)


Konkurs BRD i „Jestem Bezpieczny” już za nami!

25.04.2017r.  odbył się etap gminny Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Celem konkursu jest popularyzowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz doskonalenia techniki jazdy rowerem. Szkołę podstawową reprezentowali: Amelia Bernaciak, Julia Antolak, Jakub Kryczka i Jakub Stachurski (II miejsce), a gimnazjum- Aleksandra Filipek, Aleksandra Pieńkosz i Gabriela Sadrzak (III miejsce). Z kolei 08.05.2017r. odbył się etap gminny Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”.  Celem konkursu jest m.in. upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swoim codziennym życiu. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Sebastian Kryczka, Kacper Jędrych, Jakub Stachurski zajęła III miejsce. 

         (A.Kłusek)


Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy VI przygotowali apel pod hasłem „W kierunku natury” Poprzez wiersze i piosenki wyrazili piękno i wyjątkowość naszej planety, przedstawili zagrożenia bioróżnorodności oraz zachęcali do jej ochrony. Uczennica klasy II gimnazjum – Dominika Kapusta, przedstawiła społeczności szkolonej prezentację na temat Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – określiła stopnie zagrożenia zamieszczonych w niej zwierząt i omówiła wybrane ich gatunki. Na zakończenie apelu uczniowie odegrali przedstawienie, w którym uosobiona Ziemia wraz z roślinami, zwierzętami, powietrzem i wodą powiedzieli o zagrożeniach jakie ich spotykają i losie, który ich czeka. Przerażeni przyszłością ludzie namówili Ziemię, żeby z nimi została, obiecali jej segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i energii, dbanie o rośliny i zwierzęta, sprzątanie okolicy, poznawanie praw przyrody i przekazywanie swej wiedzy innym.

      (A. Dębek)


Wycieczka do Huty Szkła

4 maja uczniowie klasy II i III gimnazjum odwiedzili Hutę Szkła Gospodarczego znajdującą się w miejscowości Huta Dąbrowa. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z pracą hutnika. Mogli obserwować przebieg powstawania wyrobów szklanych od momentu wytopu aż do efektu końcowego. Kilku uczniów skorzystało z okazji i pod nadzorem pracownika Huty spędzili kilka minut w pobliżu pieca hutniczego. Wycieczka wszystkim się podobała.

        (I. Król)


Konkurs plastyczny

Uczennice Zespołu Szkół w Czernicu wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury pt. ,,Moja ulubiona baśń Andersena". W kategorii klas IV-VI Olga Przybysz oraz Aleksandra Majszczyk zajęły I miejsce, Dominika Małecka – II miejsce. W kategorii gimnazjum Aleksandra Filipek zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

     (A. Burcon)


Święto Konstytucji 3 Maja

 28 kwietnia w naszej szkole miała miejsce akademia z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki tematycznie powiązane z 226 już rocznicą uchwalenia tego niezwykłego drugiego na świecie dokumentu.

"Ojczyzna nasza jest już ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu." (Fragment Sejmowego manifestu)

        (I.Król, A.Kłusek)


Walka o wyjście na rejon

W piłkę nożną potrafią grać również dziewczęta. Udowodniły to 27.04.2017 w ZSO w Dęblinie, gdzie odbyły się powiatowe rozgrywki w piłce nożnej kat. dziewcząt z gimnazjum. W turnieju startowało 6 zespołów, min. z: Sobieszyna, Stężycy, Nowodworu, Czernica, Ryk i Dęblina. Dziewczęta przez cały czas trwania zawodów, zmagały się z deszczem i chłodem jaki panował. Nasze zawodniczki pokazały bardzo wysoki poziom. Nie przestraszyły się nawet zawodniczek, które na co dzień trenują piłkę nożną w profesjonalnych klubach sportowych, kwalifikując się tym samym do finału. Bój o I miejsce stoczyły z zespołem z Nowodworu, który zakończył się remisem 2:2.

O rozstrzygnięciu zwycięzcy, zadecydowały rzuty karne. Po 7. serii strzałów, dziewczęta z ULKS Czernic uległy rywalkom, przegrywając 6:7 w rzutach karnych. Walczyły do końca, zabrakło tylko trochę szczęścia.

Gratulujemy II miejsca DZIEWCZĘTA! Jesteśmy z Was dumni.

Skład drużyny: Sandra Kudlak, Julia Bernaciak, Dominka Kapusta, Amelia Bauman, Weronika Żołądek, Wiktoria Antolak, Natalia Kursa, Karolina Wilińska, Katarzyna Stachurska i Klaudia Babiuch.

             ( P.Bernaciak)


W dniu w 24.04.2017 r. dzieci z zerówki i przedszkola pojechały na basen do Ryk. Pobyt  na basenie trwał 120 minut. Wszyscy świetnie się bawili. Z basenu wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
         (I. Łubianka)

SZKOLNY WIELKANOCNY KONKURS - rozstrzygnięty


W dniu 4 kwietnia 2017 roku w naszej szkole został rozstrzygnięty Wielkanocny Konkurs w kategorii: „Palma wielkanocna”, „Pisanka” oraz „Karta wielkanocna”

W kategorii „Palma wielkanocna: wyróżnienie otrzymał Paweł Kustra uczeń klasy I SP.

W kategorii „Pisanka” wyróżnienia otrzymali: Nikola Małecka uczennica klasy II, Natalia Opieka uczennica klasy IV, Dominika Małecka uczennica klasy V, Julia Hejduk uczennica klasy VI.

W kategorii „Karta wielkanocna” wyróżnienia otrzymali: Karol Dębek uczeń klasy III, Natalia Komór uczennica klasy III, Olga Przybysz uczennica klasy IV, Wiktoria Szpadzik uczennica klasy I gimnazjum.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, pozostali nagrody pocieszenia. Prace osób nagrodzonych zostały zakwalifikowane do Gminnego Wielkanocnego Konkursu i zostały przekazane do GOK-u w Kłoczewie.
      

24 marca w klasie klasy I szk. podst. odbyły się 3- godzinne zajęcia warsztatowe na temat „Co i dlaczego szkodzi naszemu zdrowiu i co zrobić jeśli nasze zdrowie jest zagrożone?- jest to realizacja kolejnego zadania, które dotyczy promocji zdrowego stylu życia. W zajęciach tych uczestniczyła pielęgniarka p. E. Gajownik, która prowadziła rozmowę na temat zdrowia, higieny osobistej, higieny jamy ustnej oraz szkodliwości biernego palenia. W czasie zajęć dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów, właściwego postępowania w czasie drobnych urazów oraz udzielania I pomocy przedmedycznej. Dzieci
obejrzały  prezentację multimedialną i film ,,Doktor Kręciołek uczy ratować" oraz ulotki  mówiące o nałogu palenia, szkodliwości nikotyny. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały od p. pielęgniarki naklejki ,,dzielny pacjent", ulotki mówiące o nałogu palenia tytoniu i szkodliwości nikotyny oraz dymu tytoniowego. 
                      wychowawczyni A.Głodek

Pierwszy Dzień Wiosny

W dniu 21 marca tradycyjnie jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy  Pierwszy Dzień Wiosny.  Wszystkie klasy  przygotowały na ten dzień ciekawy program artystyczny, tak że nikomu nie przyszło do głowy  nie przyjść tego dnia do szkoły. Najbardziej podobało  się wystąpienie  klasy II gimnazjum i VI. Klasy, które wygrały następnego dnia były zwolnione z odpowiedzi na lekcjach i pisania kartkówek. Odbył  się również konkurs pt. ,,Bitwa na głosy '' w tym konkursie zwyciężyły klasy II i III. Dzień  był bardzo udany, uczniowie zadowoleni z tak spędzonego czasu,  każdy uczeń otrzymał  cukierka, na wielu twarzach gościł  ciągły uśmiech i widać było ogromną  radość. 

    (I. Łubianka)


Być wartościowym człowiekiem

Każdy zarówno rodzic jak i nauczyciel chciałby by młode pokolenie wyrosło na mądrych, kierujących się wartościowymi zasadami ludzi. W ubiegłym tygodniu 20.03.2017 w Zespole Szkół w Czernicu w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, przy udziale dwóch znakomitych aktorek z TEATRU KURTYNA z Krakowa, zaprezentowały spektakl pod tytułem ,, Kto jak nie ja”. Inscenizacja ta, to teatralny przewodnik po żmudnej drodze budowania swojej wartości i wyjątkowości, drodze obficie wyposażonej w drogowskazy, ukierunkowujące młodego widza w poszerzaniu kompetencji i wiedzy o kreowaniu relacji z otoczeniem. Spektakl skierowany był do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej. W programie znalazły się również elementy profilaktyczno- edukacyjne takie jak: - profilaktyka inicjacji i negatywnych skutków, związanych z papierosami i e-papierosami, -profilaktyka przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej w relacjach rówieśniczych i rodzinnych, - przeciwdziałanie uzależnieniom, - podejmowanie wyborów i odpowiedzialność za decyzje - kształcenie poczucia asertywności i umiejętności budowania relacji w oparciu o komunikat werbalny,/ kultura słowa/ - rozpoznawanie i kontrola nad emocjami, - szacunek dla opiekunów i nauczycieli - szczególne przywiązanie do kultywowania i rozwijania indywidualnych pasji, jako element budujący poczucie pewności i autoakceptacji.

    ( P.Bernaciak)

 


17.03.2017r. uczniowie z roczników 2004-2006 Szkoły Podstawowej z Czernica rozegrali turniej w gminnych rozgrywkach w mini piłce ręcznej. Zawody odbyły się w ZS w Kłoczewie. Walka była bardzo zacięta, a chłopcy grali do ostatniej minuty każdego ze spotkań. Mimo ich pierwszego startu w tej grze zespołowej zajęli III miejsce. Naszą Szkołę reprezentowali: Mateusz Zaczek, Michał Kryczka, Kacper Piszczek, Jakub Stachurski, Jakub Okoń, Marcin Kryczka, Kacper Jędrych, Mateusz Bernaciak, Szymon Sobiech i Kamil Żaczek. Świetna robota chłopcy, daliście z siebie wszystko!

  ( P.Bernaciak)


XL edycja Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom”  

13 marca 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach gminnych czterdziestej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.  Konkurs polegał na napisaniu testu jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożarów i wiedzy ogólnej z techniki pożarowej.  Uczestnicy: Szkoła Podstawowa: Amelia Bernaciak, Jakub Kryczka, Jakub Stachurski. Gimnazjum: Julia Bernaciak, Natalia Dębek, Paweł Dembek. Jakub Stachurski zajął III miejsce w I grupie wiekowej (szkoły podstawowe). Gratulujemy!

  (A. Kłusek)


SUKCESY NA POWIECIE

 Kolejny dzień zmagań siatkarskich odbył się tym razem w ZS w Stężycy. Dziewczynki z roczników 2004-2006 wzięły udział w eliminacjach powiatowych w mini siatkówce. Mimo problemów jakie towarzyszyły tym rozgrywkom i dużemu zmęczeniu, dziewczęta nie dały za wygraną. Dzięki umiejętnościom jakie zaprezentowały, ZS z Czernica uklasyfikował się ostatecznie na II miejscu, zarówno w ,,trójkach” jak i ,,czwórkach” siatkarskich. Gratulujemy osiągnięcia i życzymy kolejnych wysokich wyników sportowych.

  ( P.Bernaciak)


ROZGRYWKI SIATKARSKIE

 6.03.2017 uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w mini siatkówce na powiatowych rozgrywkach w ZSO nr 2 w Rykach. ZS z Czernica reprezentowało 11 uczniów z klas IV-VI , w dwóch kategoriach: ,,trójki” i ,,czwórki” siatkarskie. Młodszy zespół- ,,trójki” zajęły III, zaś ,,czwórki”- zajęły II miejsce. Gratulujemy uzyskanych wyników.

    ( P.Bernaciak)


Walka o wyjście na powiat-2.03.2017 r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w gminnych rozgrywkach w mini siatkówce w Goździe. Nasi chłopcy stoczyli 3 sety z gospodarzami. Pierwszy zwycięski dla gospodarzy 25:20, drugi 25:18 i tie break 15:12 dla Czernica. Uczniowie ZS Czernic zajęli I miejsce i awansowali do powiatowych rozgrywek w mini siatkówce do Ryk. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy powodzenia na powiecie. Skład drużyn; I czwórka: Mateusz Zaczek, Michał Kryczka, Jakub Stachurski, Kamil Wronka, Bartosz Zaręba- rezerwa. II czwórka: Jakub Okoń, Kacper Piszczek, Kacper Jędrych, Jakub Kryczka, Marcin Kryczka- rezerwa.

    ( P.Bernaciak)


 1.03.2017r. w ZSO nr 2 w Rykach odbyły się powiatowe rozgrywki w mini koszykówce szkół podstawowych kategoria dziewczęta. Jak na pierwszy występ naszych dziewcząt w tej dyscyplinie, zajęły one II miejsce w powiecie, przegrywając z gospodarzami 4:22. Spotkanie trwało 4kwarty po 6 minut. Dziewczęta zawzięcie walczyły o każdą piłkę. Naszą Szkołę i zarazem Gminę reprezentowały: Alicja Łukasiak, Amelia Bernaciak (kapitan), Aleksandra Majszczyk, Julia Hejduk, Katarzyna Błażejczyk, Weronika Staniak i Weronika Kustra. Gratulujemy II miejsca i czekamy na kolejne osiągnięcia na zawodach.

  (P.Bernaciak)


Bal Karnawałowy

Dnia 28.02.2017r. w “Kubusiowym Przedszkolu” odbył się Bal Karnawałowy. Na tym balu bawiły się dzieci z przedszkola, zerówki oraz klas I-III. Wszystkie dzieci były przebrane w różne stroje. Mogły również w czasie zabawy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w foto-budce. Podczas balu dzieci między sobą wybrały dwójkę dzieci, które miały najładniejszy kostium karnawałowy.  W trakcie balu podczas tańca wybrano parę, która najładniej tańczyła. Zwycięzcy otrzymali dyplomy. Wszystkie dzieci bardzo ładnie się bawiły i były bardzo zadowolone z balu karnawałowego.

               (B. Kryczka)

 


28. lutego uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności w piłce siatkowej na gminnych rozgrywkach szkół gimnazjalnych, które odbyły się w Zespole Szkół w Kłoczewie. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy pokazali wysoki poziom w tej grze zespołowej. Dziewczęta zajęły II miejsce przegrywając 0:2 w setach z Kłoczewem, zaś chłopcy nie dali szans reprezentacji Kłoczewa wygrywając 2:0 w setach. Od wygranej dzieliło ich niewiele, przegrali 23:25 i 22:25, klasyfikując się tym samym również na II miejscu, zaraz po Zespole Szkół z Gozda. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne osiągnięcia.

Skład dziewcząt: Jolanta Błażejczyk (kapitan), Dominka Kapusta, Kinga Zaręba, Sandra Kudlak, Aleksandra Żmuda, Wiktoria Antolak i Natalia Bauman.  Skład chłopców: Paweł Dembek (kapitan), Cezary Zaczek, Norbert Warowny, Damian Kalbarz, Arkadiusz Kryczka, Mateusz Dawidek i Kuba Dębek.

             (P.Bernaciak)


Dnia 22.02.2017r uczniowie naszej szkoły zmierzyli swoje umiejętności w piłce ręcznej. W Kłoczewie odbyły się gminne rozgrywki szkół gimnazjalnych w szczypiorniaku. Jak na początek ich przygody z tą grą zespołową, zawodnicy ULKS Czernic pokazali ducha walki i mimo porażek walczyli do ostatniej minuty gry. Mecze trwały 2x 15 minut z przerwą 3 minutową. Dziewczęta zajęły II miejsce, zaś chłopcy III. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć sportowych. 

Skład Dziewcząt: Dominka Kapusta, Julia Bernaciak, Kinga Zaręba, Sandra Kudlak, Weronika Żołądek, Jolanta Błażejczyk i Patrycja Staniak. Skład Chłopców: Paweł Dembek, Cezary Zaczek, Norbert Warowny, Kalbarz Damian, Kardas Mikołaj, Arkadiusz Kryczka i Marcin Szustek.

   (P.Bernaciak)


21. 02 po raz kolejny uczniowie naszej szkoły w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, odbyli zajęcia na pływali w Rykach. Zajęcia miały charakter ogólnorozwojowy. Uczniowie oswajali swój lęk przed sytuacjami występującymi w środowisku wodnym, grali w piłkę wodną, nurkowali, uprawiali aqua aerobik a nawet uczyli się pływać. W ćwiczeniach wzięli udział uczniowie klas IV-VI.

      (P.Bernaciak)


KWESTA PIENIĘŻNA WOŚP-podsumowanie

 Wolontariusze z Naszej Szkoły: Natalia Bauman i Norbert Warowny, kwestując 15.01.2017r. dla WOŚP zebrali łącznie 896,72. Serdecznie dziękujemy im za wolontariat.

    (P.Bernaciak)


Dnia 10.02.2017 odbyły się Powiatowe Rozgrywki Szkół Gimnazjalnych w piłce koszykowej kategoria dziewczęta. Naszą Szkołę reprezentowały dziewczęta z ULKS Czernic. Po wyczerpującym meczu o I miejsce z ZSO nr 2 w Rykach, nasze zawodniczki zajęły ostatecznie II miejsce przegrywając 18:27. Szkołę reprezentowały (od lewej): Weronika Żołądek, Wiktoria Antolak, Natalia Bauman, Patrycja Staniak, Julia Bernaciak, Sandra Kudlak, Kinga Zaręba, Jolanta Błażejczyk;( rząd II): Amelia Bauman i Dominika Kapusta. Gratulujemy II miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

         (P.Bernaciak)


Jak karnawał , to karnawał!

W Zespole Szkół w Czernicu w sobotę 4 lutego odbyła się zabawa karnawałowa. W części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej i klas II i II Gimnazjum przedstawiono historię tańca od starożytności po czasy współczesne. Uczniowie mieli możliwość poznania i zatańczenia samby, makareny, zorby, cha-cha. W karnawałowy nastrój wprowadził wszystkich teatr Forma, który przeprowadził ciekawy program artystyczny. Było malowanie twarzy, skręcanie balonów, pokaz mega baniek mydlanych , konkursy integracyjne prowadzone przez animatorów , a nad wszystkim czuwała chodząca maskotka- Pszczółka Maja. Wszyscy wspaniale bawili się w rytm muzyki z profesjonalnym dj-em Technics. Był też słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Całe przedsięwzięcie przygotowała Rada Rodziców.

(J.Mróz, A.Burcon, W. Duczek)


Konkurs fotograficzny EKO – PRZYJACIEL

 31 stycznia podczas posiedzenia XXXIII sesji Rady Powiatu odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Rykach. W konkursie brały udział prace Aleksandry Opieki i Patrycji Staniak z klasy III gimnazjum. Uczestniczki konkursu otrzymały od organizatorów dyplomy i nagrody rzeczowe. Fotografia Aleksandry Opieki uzyskała II miejsce w kategorii prac gimnazjalnych.

           (A.Dębek)


„Wiwat Babunie, wiwat Dziadkowie kochani…”

13 stycznia 2017r. jak co roku w naszej szkole klasy młodsze hucznie obchodziły Dzień Babci i Dziadka. Przedszkole, ,,zerówka” i dzieci z klas I-III wspólnie przygotowały przedstawienie na sali gimnastycznej. Zaproszone babcie i dziadkowie mięli możliwość podziwiania swoich pociech podczas recytacji wierszyków, śpiewania piosenek, wystawionej inscenizacji oraz innych popisów scenicznych. Nie obyło się oczywiście bez wręczenia laurek i innych podarunków własnoręcznie wykonanych przez dzieci. Na zakończenie występów zostały złożone życzenia babciom i dziadkom przez dzieci i Panią Dyrektor. Wnukowie i wnuczki zostali nagrodzeni gromkimi brawami i uśmiechami. Na zakończenie na wszystkich czekał pyszny tort, herbatka i filiżanka gorącej kawy.

              (wychowawcy)


Gramy dla dzieci i seniorów   

15.01.2017r. ruszył kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 25 finale wzięli udział również uczniowie z naszej szkoły. W tym roku wolontariusze kwestują ,,Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”. Wiele osób słyszało o wsparciu naszych pobliskich szpitali (Ryki, Puławy, Garwolin) w sprzęt ufundowany przez WOŚP. Ochotnicy ZS w Czernicu przeprowadzili zbiórkę pieniążków w szkole 11-12.01.17r., zaś 15.01.17r. ruszyli z puszkami w teren. Wszystkim wspierającym akcję serdecznie dziękujemy.

           (P. Bernaciak)


 Spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej w Rykach.

12.01.2017r. odbyła się prelekcja  z policjantami. W pierwszej kolejności w zajęciach uczestniczyły dzieci z ,,zerówki" i szkoły podstawowej, którym policjanci omówili zasady bezpiecznego zachowania  na drodze, wyjaśnili także zasady bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole, w domu czy też na podwórku oraz przestrzegali je przed zagrożeniami jakie niosą za sobą rozmowy z nieznanymi osobami.  Druga część spotkania przeznaczona była dla uczniów gimnazjum. Przewodnią myślą pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za ich zachowanie i działania w różnych miejscach, także w szkole. Policjanci uświadamiali młodzież o grożących im niebezpieczeństwach  związanych z narkomanią, piciem alkoholu i paleniem papierosów. Pouczyli o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje; za niszczenie mienia prywatnego i społecznego. Przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci ostrzegali także aby uczniowie z rozwagą zamieszczali   informacjie, czy fotografie na portalach internetowych a także strzegli swoich danych, loginów i haseł. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali odblaski i linijki ufundowane przez wójta gminy Kłoczew.

     (H.Madej)


,,Jak rozwiązać nasze problemy?”

To pytanie które, nie raz zadają sobie zarówno dorośli jak i dzieci. Nasza szkoła dnia 10.01.2017r. w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, przy udziale dwóch znakomitych aktorów z TEATRU KURTYNA z Krakowa, zorganizowała na sali gimnastycznej spektakl pod tytułem ,,Spacer po linie”. Premiera ta przedstawia analizę czasu dojrzewania, kiedy młodzi ludzie stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi determinantami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia i zarządzania, potęgowana gniewem, frustracją i rozczarowaniem z racji niespełnionych potrzeb prowadzi wprost do inicjacji zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych. Bezprzedmiotowa agresja, używki, powielanie wzorców łamiących tradycyjne normy etyczne, moralne i społeczne, poczucie braku odpowiedzialności i brak samoakceptacji – to czynniki, które deregulują i niszczą cała strukturę emocjonalno- psychiczną człowieka. Aby temu zapobiec, konieczna jest prezentacja tego modelu zachowań i ukazanie alternatywnej, właściwej drogi rozwoju. Inscenizacja była skierowana do uczniów klas I-III gimnazjum oraz kl. VI szkoły podstawowej.

     (P. Bernaciak)

 


V Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

W czwartek 5 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Czernicu odbył się V Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Za przebieg i organizację konkursu odpowiedzialna była pani Alina Głodek. Po raz kolejny okazało się, że śpiew kolęd i pastorałek nie stał się przeżytkiem. Mało tego, cieszy się nieustannie ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Do konkursu zgłosiło się 12 solistów, 5 zespołów wokalnych i 1 zespół instrumentalny. Nie zabrakło ciekawych strojów, rekwizytów, które wzbogaciły przebieg konkursu. Jury  wnikliwie przysłuchiwało się wykonaniu kolęd i pastorałek przez młodych artystów, oceniało walory głosowe, wykonanie oraz ogólny wyraz artystyczny występu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy.

I. w kategorii solistów – przedszkole -Wiktoria Kryczka

w kategorii zespołów wokalnych: zespół ,,Anielski chór" z ,,0"

II. w kategorii solistów – klasy I-III : Milena Jendrych ,,Gdy śliczna panna”

w kategorii zespołów wokalnych: 3 os. zespół chłopców ,,Słowiki" z kl. I z kolędą ,,Oj, maluśki, maluśki"

III. w kategorii zespołów wokalnych- Amelia Bernaciak i Alicja Łukasiak ,,Anioł pasterzom mówił”

IV. w kategorii solistów -Aleksandra Pieńkosz ,,Warszawska kolęda"

zespół instrumentalny: Julia Łubianka i Gabriela Sadrzak ,,Anioł pasterzom mówił”

 W/w wykonawcy reprezentować będą naszą szkołę w GMINNYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK w dniu 12 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a opiekunom i rodzicom za przygotowanie dzieci do przeglądu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku konkurs przyciągnie jeszcze więcej młodych wykonawców.

     (Alina Głodek)


WIGILIJNE SPOTKANIE”

Już tylko godziny dzielą nas do Wigilii. W naszej szkole świąteczna atmosfera zapanowała już 20.12.2016r.

W udekorowanej świątecznie sali w scenografii nawiązującej do Betlejem znalazła się również duża choinka, przystrojona ozdobami. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Kłoczew-Zenon Stefanowski, proboszcz tutejszej parafii ks. Marek Kot, nauczyciele emeryci, pracownicy szkoły oraz rodzice. Z kolędą i opłatkiem, dziecięcymi występami odbyło się spotkanie wigilijne.
Program artystyczny, w wykonaniu najmłodszych uczniów, uświetnił to niecodzienne spotkanie. W pierwszej kolejności dzieci z przedszkola zaśpiewały piosenkę ,,Choineczka”, uczniowie z kl. I zaprezentowali zwyczaje wigilijne, zaś uczniowie kl. II i III oraz dzieci z ,,zerówki” w specjalnie przygotowanych kostiumach przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze i dzieci oraz zastęp aniołów. Inscenizacje przeplatane była pięknymi kolędami i pastorałkami.

Na zakończenie przedstawienia p. Beata Kania -dyrektor ZS w Czernicu podziękowała młodym artystom i ich opiekunom za przygotowanie inscenizacji .Wszystkim zebranym złożyła życzenia świąteczne i noworoczne.

Spotkanie przebiegało w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

          

                                                                                                                      (nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej)


Warsztaty florystyczne

W oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia uczniowie klas II i III uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez florystę-czeladnika panią Wiolettę Mężyk. Najpierw w skupieniu zapoznali się z zasadami tworzenia kompozycji pod nazwą ,,choinka muśnięta wiatrem", a następnie z zaangażowaniem zabrali się do pracy. Wszyscy uczestnicy zajęć świetnie się bawili, a efektem zajęć były pięknie udekorowane choinki, które dzieci zabrały do domu.

      (B. Dawidek)


Uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Czernicu: Dominika Kapusta i Jakub Siwek uzyskali stypendium Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Jest to stypendium w ramach Programu stypendialnego „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2016-2017 realizowane w ramach projektu pozakonkursowego "Programu pomocy stypendialnej dla uczniów zdolnych" przez Województwo Lubelskie. Uroczysta gala odbyła się 9.12.2016r w Lublinie. Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy, od 1 września 2016 r. do 30 czerwca 2017r.

           


W Zespole Szkół w Czernicu przeprowadzono szkolny konkurs matematyczno -plastyczny ,,Matematyka -Lubię to". Na konkurs wpłynęło 9 prac z klas I-III i 11 prac z klas IV-VI. Zwycięzcą w klasach I-III została  praca uczennicy  kl.I -Julii Stachurskiej pt. ,,Strzał  w dziesiątkę " a w klasach IV- VI praca Olgi Przybysz pt. ,,Matematyka moim życiem ". Obie prace zostały zakwalifikowane na ogólnopolski konkurs ,,Matematyka -Lubię to".
         (E.Hejduk)

 W poniedziałek 28.11.2016r. nasza szkoła przystąpiła do sadzenia drzewek otrzymanych na wycieczce w Białej Podlaskiej. Ochotnicy przystąpili do uporządkowania placu, a następnie do posadzenia części drzewek na terenie Zespołu Szkół w Czernicu. Pozostałe drzewka z akcji ,,Makulatura na drzewo!” otrzymali wszyscy uczniowie, którzy przyłączyli się do tej akcji.

    (P. Bernaciak)


 Wycieczka do Białej Podlaskiej

25.11.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Białej Podlaskiej. Pierwszym punktem wyjazdu było złożenie zebranej w szkole makulatury na Placu Wolności na akcję ,,Makulatura na drzewo!”. Nasi uczniowie zebrali 1078 makulatury, co wymienili na 216 drzewek z Nadleśnictwa Biała Podlaska. Kolejnym punktem był film ,, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” w centrum handlowym Rywal. Po fantastycznym filmie udaliśmy się do muzeum martyrologiczno-historyczne w Białej Podlaskiej, gdzie w latach 1939–45 mieściło się tam więzienie gestapo, przez które przeszło ok. 10 tys. ludzi. Uczniowie pod okiem przewodnika zwiedzali wystawę pt. Walka i męczeństwo ludności Podlasia. Organizatorzy nie zapomnieli również o aktywności ruchowej. Po obiedzie na stołówce Fili Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej, uczniowie zwiedzili obiekty Uczelni, a nawet mieli możliwość udziału w zajęciach z samoobrony na specjalnej macie gimnastycznej. Dwóch instruktorów sztuk walki, pokazało naszym uczniom podstawowe chwyty i możliwości obrony w sytuacjach zagrażającym ich bezpieczeństwu.

(P. Bernaciak)


W dniach 22-24.11.2016 w ZS w Czernicu odbył się konkurs ,,Makulatura na drzewo!”. Uczniowie z klas IV-VI i I-III gimnazjum zawzięcie rywalizowali o zajęcie pierwszych miejsc w kategorii klasa oraz kategorii indywidualnej. Klasa IV- zgromadziła 178 kg makulatury (17,8 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 10/10 osób. Najwięcej przyniosła Magdalena Bernaciak- 29,3 kg. Klasa V- zgromadziła 85,8 kg makulatury (12,3 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 6/7 osób. Najwięcej przyniósł Michał Błażejczyk- 27,6 kg. Klasa VI- zgromadziła 328,1 kg makulatury (18,2 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 13/18 osób. Najwięcej przyniosła Amelia Bernaciak- 97,3 kg. Klasa I gimnazjum- zgromadziła 97,6 kg makulatury (6,1 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 9/16osób. Najwięcej przyniósł Jakub Pietrzak- 38,1 kg. Klasa II gimnazjum- zgromadziła 187,1 kg makulatury (7,2 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 9/26 osób. Najwięcej przyniosła Aleksandra Żmuda- 66,2 kg. Do akcji przyłączyła się również klasa III SP, która zgromadziła 8,5 kg, z czego makulaturę przyniosły 2/9 osób. Nie zapominajmy również o wychowawczyniach, które wsparły swoje klasy: Pani Elżbiecie Hejduk i Pani Hannie Madej oraz paniach z obsługi: Pani Dorocie Kapusta i Pani Urszuli Dębek.

W klasyfikacji ogólnej:

I miejsce zajęła klasa VI

II miejsce zajęła klasa IV

III miejsce zajęła klasa V

Każda klasa, jak i uczeń, który dostarczył największą ilość (kg) makulatury otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody niespodzianki. Łącznie uczniowie zebrali 1078 kg makulatury, którą zawieźli 25.11.2016r. do Białej Podlaskiej, na akcję ,, Makulatura na drzewo!”, organizowaną przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Uczniowie wymienili makulaturę na 216 drzewek, które otrzymali od Nadleśnictwa Biała Podlaska. W klasyfikacji ogólnej nasza szkoła zajęła III miejsce w województwie, pod względem dostarczenia największej ilości (kg) makulatury ze szkół. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

  (P. Bernaciak)


 Śpiewaliśmy w obronie przyrody

 Uczniowie Szkoły Podstawowej brali udział w gminnym festiwalu piosenki ekologicznej. Festiwal odbył się 29 listopada i był zorganizowany przez Zespół Szkół w Kłoczewie. Grupa z klasy VI zaprezentował na nim piosenkę „Nasze przebudzenie” połączoną z układem tanecznym. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali od organizatorów grupowe i indywidualne upominki. Poza prezentacją piosenek braliśmy też udział w loterii fantowej oraz poznaliśmy słowa hymnu ekologicznego „Żyj z przyrodą w zgodzie” do melodii piosenki „Stokrotka”.

     (A. Dębek)


Konkurs EKO PRZYJACIEL

 25 listopada braliśmy udział konkursie twórczości ekologicznej organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Rykach. Przedmiotem konkursu był wiersz lub piosenka o tematyce ekologicznej. Naszą szkołę na konkursie reprezentowali: Filip Gajownik w wierszu „Apel do ludzi”, Milena Jendrych w piosence „Poważna sprawa”, Paulina Kowalczuk w piosence „Nasze przebudzenie” oraz Martyna Przybysz w piosence „Kora”. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni nagrodami i dyplomami. Ponadto Milena Jendrych otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii klas I – III Szkoły Podstawowej.

       (A. Dębek)

 


 Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada w ,,Kubusiowym Przedszkolu '' przy Zespole Szkół w Czernicu  odbyło się spotkanie  związane z  ,,Dniem Pluszowego Misia " W uroczystości  tej uczestniczyły  dzieci z przedszkola oraz ,, Zerówki ''. W związku  z tym wszystkie dzieci przyniosły swoje kochane pluszaki.  Różne  konkursy i atrakcje  przygotowały  panie z GOK-u w Kłoczewie. Dzieci miały możliwość  skosztowania misiowych przysmaków. Zostały zapoznane  z historią obchodzonego święta ,,Dnia Pluszowego Misia". Dzieci były bardzo zadowolone  z przebiegu uroczystości. 

      (E.Hejduk, I. Łubianka,  B. Kryczka)


Pasowanie na przedszkolaka  

 25 listopada w Zespole Szkół w Czernicu odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. W tej uroczystości uczestniczyły przedszkolaki z ,,Kubusiowego Przedszkola'', rodzice oraz Pani Dyrektor. Na początku dzieci zaprezentowały część artystyczną. Po tej części obyło się pasowanie na przedszkolaka i starszaka, którego dokonała Pani Dyrektor Beata Kania ,, kolorowym ołówkiem''. Na pamiątkę z tak ważnej uroczystości dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestniczyli  w poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Uroczystość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze.

      (B. Kryczka)


,,Talerz pełen obfitości- kanapkowe fantazje w klasie I”

 Celem konkursu było poznanie zasad zdrowego odżywiania, estetyki przyrządzania i spożywania posiłków oraz praktyczne wykazanie się umiejętnością sporządzania kanapek. Dzięki prelekcji uczniowie dowiedzieli się też, że spożywanie śniadania jest bardzo ważne, bo daje energię do nauki szkolnej. Po części teoretycznej przyszedł czas na działania praktyczne. Uczniowie w grupach, integrując się, przygotowywali zdrowe i kolorowe kanapki, które podlegały ocenie n-la według przyjętych kryteriów. Liczyło się wykorzystanie zdrowych produktów, różnorodność składników, prawidłowość wykonania kanapek, niepowtarzalność i różnorodność kształtów oraz estetyka i czystość wokół stanowiska pracy. Wystarczy odrobina twórczej inwencji, a zwykły posiłek zamieni się na talerzu w kolorowy obrazek. Przy okazji, będzie on bardzo zdrowy . W diecie dziecka niezwykle ważne są warzywa i owoce. Wszyscy najbardziej zadowoleni byli z finału konkursu, kiedy to uczniowie częstowali, nauczycieli i uczniów szkoły przygotowanymi kolorowymi i bardzo smacznymi kanapkami.

           (A. Głodek )


Konkurs recytatorski-Ryki

Julia Łubianka „wyrecytowała” sobie nominację do 20 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego (nominacja do turnieju wojewódzkiego). Julia zaprezentowała fragment noweli Henryka Sienkiewicza „Szkice węglem”. Eliminacje powiatowe miały miejsce w MGCK w Rykach 10 listopada. Wzięli w nich udział również Jakub Siwek i Wiktoria Szpadzik, ci uczniowie nie zostali wyróżnieni; zyskali natomiast nowe doświadczenie.

      (I. Król )


Spotkanie z książką - Rok Sienkiewicza

Dzień 10.11.2016r został poświęcony na przybliżenie sylwetki wielkiego pisarza, laureata Nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza. Klasy IV- VI szkoły podstawowej zwiedzili muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Muzeum znajduje się w budynku, w którym Henryk Sienkiewicz się urodził i spędził pierwsze lata swojego dzieciństwa następnie całą grupą udaliśmy się na kopiec Henryka Sienkiewicza, który znajduje się w niewielkiej odległości od muzeum. Odwiedziliśmy  po drodze grób matki Henryka Sienkiewicza, która pochowana jest na cmentarzu w Okrzei.
Po powrocie do szkoły głośno została odczytana nowelka Henryka Sienkiewicza pt "Janko Muzykant" . Uczniowie pracując w grupach wykonali projekt okładki do przeczytanej nowelki. Odbył się także konkurs "Czy znasz autorów swoich lektur", w którym uczniowie mieli do ułożenia domino gdzie do tytułu lektury dopasowywali autora danej książki. Uczniowie także odgadywali tytuły wybranych lektur i ich autorów na podstawie odczytanych głośno fragmentów lektur. Ostatnią atrakcją popołudniowego spotkania z książką Sienkiewicza było rozwiązywanie testu w grupach " Sienkiewicz bez tajemnic". Na zakończenie jako utrwalenie i podsumowanie wiadomości o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza została przedstawiona prezentacja o autorze. Uczniowie otrzymali na zakończenie pamiątkowe dyplomy i nowelki Sienkiewicza oraz drobne upominki.
         (A. Dębek, E. Hejduk)

Z okazji, ze rok 2016 jest rokiem Sienkiewicza na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka, na której zamieszczono najważniejsze wiadomości z życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Pisarz urodził się na Podlasiu w Woli Okrzejskiej  i tu  znajduje się  Muzeum pisarza  oraz w pobliżu kopiec usypany na cześć Henryka Sienkiewicz, na szczycie z pomnikiem pisarza .  W bibliotece zorganizowano wystawkę książek napisanych przez Henryka Sienkiewicza

    (E.Hejduk)


Święto Niepodległości

9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia ( przygotowana przez harcerzy pod nadzorem Iwony Król) upamiętniająca dzień 11 listopada 1918 roku; dzień, w którym Polska przestała być niewolnicą. Harcerze opowiedzieli o naszej Polsce, o Polsce Mieszka i Chrobrego i jej świetności za Kazimierza Wielkiego. Mówili i śpiewali o Kościuszce Kosynierze, o Piłsudskim, co z Legionami wyruszył do boju. O tęsknocie poetów, rozpaczy matek i ojców; o rozdzierającym krzyku ziemi polskiej rodzicielskiej znękanej, starganej, o pamięci polskiej mowy w codziennym pacierzu, i o tym, co tacy jak my robili, by przetrwała, by nie zginęła, byśmy mogli żyć.

         (I. Król)


Dnia 8.11.uczniowie klas 0, II i III wzięli  aktywny udział w akcji edukacyjnej ,,Śniadanie  daje moc". Uczniowie  z entuzjazmem uczestniczyli w podjętej akcji  przygotowując  wspólne kanapki. Wspólne śniadanie,  które  zorganizowano w klasach stworzyło  możliwość  rozmowy na temat znaczenia zdrowego odżywiania  oraz spożywania  najważniejszego  posiłku  dnia jakim jest śniadanie. Na koniec uczniowie ,,Zerówki" przedstawili  inscenizację wiersza ,,Na straganie" na którą  zaprosili koleżanki i kolegów  z kl.II i III. Było to miłe spotkanie integrujące dzieci. 
                  (I.Łubianka)

Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Patriotycznej  

6 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się organizowany przez Hufiec Ryki drugi już Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Patriotycznej pod patronatem Wójta gminy Kłoczew Zenona Stefanowskiego. Konkurs został zorganizowany w ramach zadań pożytku publicznego w zakresie kultury i sztuki Gminy Kłoczew. Na scenie prezentowało się 28 wykonawców (solistów i zespołów); uczestnicy za udział otrzymali pamiątkowe dyplomy i kubki. Zwycięzców i wyróżnionych nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi.

Hufiec Ryki na festiwalu reprezentowali:
39 DH Azymut z Dęblina
38 DH ze Stężycy
34 DH NS Warsztaciaki
53 DSH Młode Wilki
22 DH z ZSO nr 2 w Rykach
28 DH Strażnicy Lasu z Czernica
Próbna Drużyna Harcerska z Gozda
Próbna Drużyna Harcerska z Bazanowa
Próbna Gromada Zuchowa z ZS w Czernicu
Próbna Gromada Zuchowa z ZSO nr 2 w Rykach.

Na scenie wystąpiły również osoby nie związane z harcerstwem. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Beacie Kania, za współpracę i pomoc w organizacji przedsięwzięcia, Panu Wójtowi za patronat i obecność na festiwalu; wszystkim zaproszonym gościom, harcerzom i tym, którzy zechcieli to niedzielne popołudnie spędzić z nami. Szczególnie zaś dziękujemy „Czerniczankom” za występ, który urozmaicił to spotkanie. Dziękujemy również jury w składzie: Jacek Rayski, Anna Żaczek, Barbara Łukasiak i Agnieszka Piszcz.

            

(I. Król, I. Łubianka, M.Kuśmierek)                          


,,Na straganie w dzień targowy takie słyszy  się rozmowy''... pewnie każdy zna wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Na straganie ''. Aby przybliżyć  tematykę  zdrowego odżywiania, dzieci z ,,Zerówki'' 4 listopada zaprezentowały inscenizację  tego wiersza. Przedstawienie  było  zorganizowane w ramach projektu ,,Owoce i warzywa w szkole'' realizowanego w naszej szkole. Dzieci zaprosiły na występ  Panią  Dyrektor i swoich rodziców.  Mali  artyści  z uśmiechem  na twarzy odgrywali swoje role w strojach przygotowanych przez rodziców symbolizujących  warzywa. Zaproszeni goście z zaciekawieniem  oglądali  scenki  z życia  warzyw. Przedstawienie  wszystkim  bardzo się podobało .  Dzieci zostały  nagrodzone  gromkimi  brawami. Inscenizacja wiersza  znanego poety na wesoło  przypomina nam o różnorodności  występujących warzyw  zachęca do  sięgania  po nie podczas przygotowywania  posiłków . 

                         (I.Łubianka)


Gminny Konkurs Recytatorski

28 października odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski. Uczennica naszej szkoły Julia Łubianka zajęła I miejsce w kategorii-gimnazjum, Bartosz Zaręba uczeń kl IV  zajął III miejsce w kategorii klas 4-6. Paulina Kowalczuk-uczennica kl VI, zdobyła wyróżnienie w kat. 4-6, a Aleksandra Rusznica uczennica kl III SP wyróżnienie w kategorii kl. I-III. Uczniów do konkursu przygotowywały nauczycielki: Iwona Król, Beata Dawidek i Agnieszka Burcon.

            


Karta rowerowa - edycja jesień 2016 26 października 2016r.

3 uczniów z klasy V i 8 z klasy VI przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsza z nich polegała na napisaniu testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Zaliczenie części teoretycznej umożliwiało przystąpienie do egzaminu praktycznego. Część praktyczna polega na ocenie kierującego rowerem pod względem: - Pozycji kierującego na pojeździe. Upewnienia się o możliwości jazdy. - Upewnienia się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy. - Przejazdu "ósemki" bez najeżdżania na linię, nie podpierając się nogami. - Hamowania i zatrzymania pojazdu w określonym miejscu Egzamin przeprowadziła nauczycielka zajęć technicznych - Anna Kłusek.

          (A.Kłusek)


 We czwartek 27.10.2016r. na boisku przy ZSO im. Jana III Sobieskiego w Sobieszynie odbyły się powiatowe rozgrywki w piłce nożnej ,, Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”. Wśród kategorii wiekowych U8, U10 i U12, ZS w Czernicu reprezentowały dziewczęta w kategorii U12. Uczestniczki grały na bardzo wysokim poziomie, remisując mecze z zespołami w których zawodniczki grają w profesjonalnych klubach piłkarskich. W klasyfikacji ogólnej zajęły III miejsce. Gratulujemy osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

            (P.Bernaciak)

 


Pokazy grupy Zelektryzowani

18 października mury naszej szkoły odwiedziła grupa Zelektryzowani, która w ciekawy i zabawny sposób przedstawiła uczniom zagadnienia związane z fizyką i chemią. Uczniowie chętnie brali udział w przedstawianych eksperymentach, które dotyczyły m.in. palności wodoru i dwutlenku węgla, właściwości cieczy i gazów, oraz wpływu helu na wysokość wydawanego dźwięku.

    (A. Dębek)


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 października 2016 odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowany przez Samorząd Uczniowski i opiekunów SU: Annę Olejnik i Paulinę Bernaciak. Przewodnicząca SU Dominika Kapusta powitała przybyłych na tę uroczystość: dyrekcję, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów i zaprosiła do obejrzenia skeczu "Wyjście Awaryjne" . W role nauczycieli obradujących na radzie pedagogicznej wcielili się uczniowie II i III gimnazjum. Następnie uczniowie zaprezentowali program słowno- muzyczny i obdarowali kwiatami, życzeniami i buziakami przybyłych pracowników Edukacji Narodowej. Potem głos zabrała pani dyrektor Beata Kania: podziękowała za przygotowanie apelu, przybliżyła historię Dnia Edukacji Narodowej, złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom Edukacji Narodowej i wręczyła okolicznościowe nagrody.

  (A.Olejnik)


PROGRAM „WARZYWA I OWOCE W SZKOLE" w roku szkolnym 2016/2017

Informacje dla rodziców. Drodzy Państwo!

W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy po raz kolejny realizację programu Wspólnej Polityki Rolnej ,,Warzywa i owoce w szkole". Celem programu jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym organizowane w placówkach oświatowych. Program skierowany jest do uczniów klas O- III. Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Każda porcja składa się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Porcje warzywno-owocowe są przekazywane dzieciom bezpłatnie. W naszej szkole działania towarzyszące programowi przybierają różną formę. Już we wrześniu w kl. I odbyła się pierwsza seria zajęć n.t. ,,W kuchni miło i smakowicie”. Uczniowie z przyniesionych darów sadu i ogrodu zorganizowali wystawkę klasową. Brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawali kształty warzyw i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich. Rozwiązywali zagadki o owocach i warzywach oraz samodzielnie wymyślali zagadki, zadając je swoim koleżankom i kolegom. Poznali walory zdrowotne i smakowe tych owoców i warzyw. Rozszerzyli swoją wiedzę n.t. znaczenia witamin dla zdrowia człowieka poznali sposoby przechowywania, przetwarzania i spożywania Czytano i analizowano znane wiersze o owocach i warzywach; rozwiązywano zagadki. Na zajęciach plastyczno- technicznych wyklejali kuleczkami z plasteliny koszyk z owocami. Prace umieszczone zostały na gazetce klasowej i są ozdobą klasy. Podczas drugiego śniadania odbyły się degustacje owoców i soczków otrzymanych w szkole z realizowanego projektu.

                 (A. Głodek)Dzień Papieski

Dnia 10.10.2016r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony wydarzeniu jakim jest Dzień Papieski. Święty Jan Paweł II to człowiek, który łączył wszystkich ludzi. Kochał młodzież i dzieci. Wierzył, miłował i wybaczał. Głosił, by każdego dnia na naszej drodze stała miłość, wolność, wiara i pokój. Akademię przygotowaną przez panią Annę Olejnik i Paulinę Bernaciak prowadzili uczniowie z klasy II i III gimnazjum, którzy w skrócie przypomnieli życie papieża Polaka. Poetycki program dostarczył wielu wzruszeń. Na koniec szkolnej uroczystości głos zabrała pani Beata Kania dyrektor naszej szkoły.
   10 października dzieci z klas 0-III naszej szkoły odwiedziły  Komendę  Powiatową Policji w Rykach.  W trakcie wizyty dzieci zapoznały  się z  pracą policjantów.  Dzieci zobaczyły m.in.  pokój przesłuchań, salę  odpraw. Wysłuchały  też policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa i obowiązku  korzystania z  elementów  odblaskowych. Na  zakończenie każde dziecko mogło  wczuć się  w rolę policjanta i zasiąść  za kierownicą policyjnego samochodu.  Małych gości  przyjął  osobiście oficer prasowy kom. Jacek Wójcik. 
    (I.Łubianka)


Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

6 i 7 października uczniowie klas IV –VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Pierwszego dnia wycieczki weszliśmy na Łysą Górę (594m n.p.m.) a drugiego dnia na najwyższy szczyt gór Łysicę (612 m n.p.m.). Wszyscy uczestnicy wycieczki z satysfakcją stanęli na szczytach gór skąd, dzięki słonecznej pogodzie, podziwiali piękne widoki.
Poza górską wędrówką uczniowie zwiedzili Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św Katarzynie, Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz ruiny zamku w Bodzentynie.  
Utraconą w czasie zwiedzania energię zregenerowaliśmy w hotelu Jodełka, gdzie w przyjemnej atmosferze nocowaliśmy i spożyliśmy smaczne posiłki.

    (A.Dębek)

 


 Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu nie ma stałej daty i obchodzony jest w pierwszy piątek października. 

W tym roku szkolnym w naszej szkole obchodzony był po raz pierwszy. Uczniowie i dzieci z przedszkola w tym dniu do szkoły przyszły ubrane na żółto. Na zajęciach w poszczególnych klasach omówione zostały szczegóły tej akcji. Uczniowie klas starszych ubrani na żółto -tego dnia zwolnieni byli z odpytywania. Dzieci młodsze wspaniale się bawiły podczas zabaw ze śpiewem, czytania śmiesznych i humorystycznych opowiadań. Uczniowie kl. I na zajęciach plastycznych wykonywały ,,ordery uśmiechu”. Za uśmiech i dobre serce najpiękniejszymi orderami odznaczyły panią dyrektor, p. sekretarkę, p. kucharki i p. sprzątaczki. Własnoręcznie wykonane ordery postanowiły zanieść do domu i odznaczyć wybraną przez siebie osobę.

Mamy nadzieję, że sprawiliśmy innym choć odrobinę radości, a uśmiech będzie gościł na twarzach każdego innego dnia.

         


Ślubowanie i otrzęsiny klasy I gimnazjum.

28.09.2016r w naszej szkole oficjalnie klasa I gimnazjum została przyjęta do społeczności szkolnej. Na początek uczniowie przedstawili krótką część artystyczną a potem uroczyście ślubowali, że będą godnie reprezentować naszą szkołę i nasz kraj. Pani dyrektor Beata Kania życzyła pierwszoklasistom dużo sukcesów podczas nauki w gimnazjum, przypominając uczniom, że uczą się przede wszystkim dla siebie i swojej przyszłości. Później odbyła się część związana z otrzęsinami. Uczniowie klasy drugiej przeprowadzili kilka konkurencji sprawdzających wiedzę i umiejętności klasy I. Wieczorem odbyła się dyskoteka powiązana także ze zbliżającym się Dniem Chłopaka. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

          (H. Madej)


27.09.2016 uczniowie  kl. 0-III pojechali do Ryk na przedstawienie  teatralne w wykonaniu aktorów  z ,,Kieleckiego Teatru  Lektur'' pt. ,,DOMEK Z PIERNIKA.  ''Piękna bajka o dobrym wychowaniu. To historia inspirowana opowieścią  o Jasiu i Małgosi,  w której sprytnie została przemycona  nauka, że  nie wolno śmiecić, słodycze można jeść, ale z umiarem. Aktorzy wywarli na dzieciach ogromne wrażenie. Dzieci żywo reagowały na grę  aktorów,  nagradzali  ich gromkimi brawami, często  reagowali śmiechem.  W dobrych nastrojach i pełni wrażeń  wrócili do szkoły. 

      (I. Łubianka)

 


Dnia 20.09.2016r.  odbyła się wycieczka szkolna na ,,Farmę iluzji''.  W wycieczce udział wzięli uczniowie z klas O- V. Dzieci na terenie parku zobaczyły  wiele niesamowitych  miejsc m.in. odwiedziły ,,Chatę  tajemnic'', przeszły przez ,,Tunel zapomnienia'' , ,, Wiklinowy labirynt'' i wstąpiły do ,, Zakręconego  domku''. Mieli również  okazję zobaczyć ,, Lewitujący kran'' . Podczas wycieczki dzieci mogły poczuć  się  jak olbrzymy siadając na gigantycznych krzesłach  lub zagrać  w szachy , które wymagają  sporej siły. To tylko część atrakcji, które  spotkały dzieci na ,,Farmie iluzji''. Uczniowie podczas wycieczki spędzili  czas na łonie natury łącząc przyjemność odpoczynku  z możliwością  doznania niesamowitych iluzji, które  na długo  pozostaną  w pamięci. Dziećmi  podczas wycieczki opiekowały się  A. Głodek,  I. Łubianka (nauczyciele) i M. Szmigiel,  I. Jędrych (rodzice)

              (I. Łubianka)


 Piesza Pielgrzymka do Woli Gułowskiej.

9.09.2016r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z uczniami z Kłoczewa i Kawęczyna razem z nauczycielami wzięła udział w pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium w Woli Gułowskiej. Grupę pielgrzymów prowadził ksiądz wikary P. Smarz. Mimo wysokiej temperatury humory dopisywały. Wspólne śpiewy i modlitwa pomagały pokonać zmęczenie. Po dotarciu na miejsce ksiądz odprawił mszę w intencji pielgrzymów. Ostatnim punktem programu było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

         (H.Madej)


Narodowe Czytanie  "Quo vadis"

W naszej szkole akcja-Narodowe Czytanie odbyła się 2 września. Czytali uczniowie szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum oraz pracownicy szkoły. Uczestnicy mogli przekonać się, że "Quo vadis" to piękna powieść o miłości, która zwyciężyła; o upadku imperium i wierze, która przetrwała wszystko. Oceniamy tę akcję pozytywnie i w pełni ją popieramy.

               (I. Król)


Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

Uroczystą akademię przygotowali harcerze  28 DH ''Strażnicy lasu" pod opieką p. I. Król, M. Kuśmierek i I. Łubianka. Ten dzień był szczególny ze względu na obecność p. wójta Zenona Stefanowskiego, który ogłosił iż powołał do pełnienia obowiązków dyrektora naszej szkoły - p. Beatę Kania, nauczycielkę naszej placówki. Pan wójt życzył nowej pani Dyrektor dobrej współpracy z Organem Prowadzącym oraz ze społecznością szkolną. Nową panią Dyrektor przywitali uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi. Jesteśmy przekonani, że pani Dyrektor będzie tak kierować szkołą, aby uczniowie poprzez proces nauczania i wychowania zdobyli możliwie najwięcej różnorodnych umiejętności niezbędnych w zmieniającym się świecie i aby byli dobrze przygotowani do dalszego kształcenia. Pani dyrektor przedstawiła kadrę nauczycielską i życzyła wszystkim jak najlepszych osiągnięć w rozpoczynającym się roku szkolnym 2016/2017.

                (I. Król)

 
więcej aktualności     1 2 3 4