zs Czernic
strona główna         aktualności          nauczyciele         plan lekcji         podręczniki        kontakt        przedszkole       biblioteka
W naszej szkole działa Drużyna  Harcerska Strażnicy Lasu. Więcej informacji na  Facebook.
Kliknij:Facebook

 

Konkurs recytatorski.

Uczennica klasy III gimnazjum  z Czernica Julia Łubianka została wyróżniona w eliminacjach do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Przebudzeni do życia " .
                Iwona Król


XLI OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom”

5.03.2018r. sześciu uczniów naszej szkoły (Dembek Kacper, Kryczka Marcin, Zaręba Bartosz, Staniak Weronika, Dawidek Mateusz, Opieka Maciej) wzięło udział w eliminacjach gminnych XLI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie wśród uczniów wiedzy dotyczącej ochrony ludności, ekologii, ratownictwa, a przede wszystkim ochrony przeciwpożarowej. Dembek Kacper zajął I miejsce (I grupa wiekowa) i tym samym zakwalifikował się do eliminacji powiatowych. Opieka Maciej zajął IV miejsce (II grupa wiekowa). Gratulujemy!  

         (A.  Kłusek)


1 marca uczniowie naszej szkoły przygotowali apel upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych''.

Dzień ten poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Aby oddać hołd tym, którzy walczyli do końca, uczniowie wykorzystali tekę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej pt. ,,Czas Niezłomnych'' .

     (M. Kuśmierek)

Szkolny konkurs recytatorski "Leć Orle Biały" w Szkole Podstawowej w Czernicu

W związku ze zbliżającą się uroczystością nadania szkole imienia Orła Białego w dniu 20.02.2018r. odbył się konkurs recytatorski. Uczniowie zaprezentowali utwory opiewające piękno naszej Ojczyzny i tematycznie związane z Orłem Białym. Uczestnicy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: kl.I-III, kl. IV-VI, kl.VII-gimnazjum.   
 Zespół oceniający przyznał następujące nagrody: Kl. I-III: I miejsce-Julia Gajownik, Julia Stachurska, II miejsce-Aleksandra Beczek, Jendrych Oliwia, III miejsce-Bauman Lena, Szymon Piszczek, wyróżnienia-Warowny Cezary, Majszczyk Amelia. Kl. IV-V: I miejsce-Dominika Małecka, II miejsce-Bartosz Zaręba, III miejsce-Aleksanrda Rusznica, wyróżnienie-Magdalena Bernaciak. Kl. VII i gimnazjum: I miejsce-Julia Łubianka, II miejsce-Wiktoria Szpadzik, III miejsce-Kowalczuk Paulina, Gabriela Sadrzak.

           (I.Król, A. Burcon, A. Kłusek)

CHOINKA NOWOROCZNA
Tuż przed feriami tradycyjnie odbył  się w naszej szkole bal karnawałowy zwany- Choinką Noworoczną. Na początku naszej zabawy uczniowie zaprezentowali część artystyczną- wprowadzając wszystkich w  nastrój bajek i fantazji. Po części artystycznej głos zabrał obecny na uroczystości -wójt Gminy Kłoczew -p. Zenon Stefanowski. Podziękował za kultywowanie tradycji w naszej szkole i życzył wszystkim dobrej zabawy. Obecni byli także radni p. R. Babik i J. Górski oraz emerytowani nauczyciele naszej szkoły. Dobrą zabawę dla młodszych dzieci zapewniły zaproszone animatorki, które poprowadziły wesołe i  ciekawe pląsy i tańce. Kolejnym punktem naszej imprezy była dyskoteka.  Wszyscy wspaniale bawili się w rytm muzyki z profesjonalnym dj-em. Był też słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów naszej szkoły przygotowany przez Radę Rodziców.
            
                                                                                                               (A. Dębek, A. Kłusek, H. Madej)

Dzień Babci i Dziadka

Tradycją naszej szkoły stało się zapraszanie naszych kochanych babć i dziadków na akademię poświęconą ich świętu, mimo zimowej pogody, każdemu zrobiło się cieplej na sercu. Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta nadzwyczajne, wypełnione uśmiechem i radością. Wspaniała uroczystość przygotowana przez dzieci z przedszkola , ,,zerówki” i edukacji wczesnoszkolnej odbyła się 22 stycznia 2018r. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich gości i zaproszeniem do obejrzenia programu artystycznego. Dzieci pod opieką wychowawców przedstawili występ słowno – muzyczny z układem tanecznym poświęcony babciom i dziadkom. Czułe słowa wzruszały zgromadzonych gości. Uczniowie z przejęciem odtwarzali swoje role i wyrażali swoją wdzięczność za trud włożony w opiekę nad nimi. Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor, składając zebranym gościom serdeczne życzenia, a mali artyści swoim ukochanym babciom i dziadkom wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty i zaśpiewali tradycyjne ,,STO LAT”. Dla gości był przygotowany przez mamy słodki poczęstunek. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej , miłego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się. To wyjątkowe spotkanie było pełne radości i szczęścia. Dziadkowie byli dumni ze swoich wnuków, a wnuczęta szczęśliwe, że mogły gościć swoich najbliższych.
  Wychowawcy klas

,,Śpiewajmy Maleńkiemu”

Dnia 12 stycznia 2017 roku odbył się VI Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek organizatorami były A. Głodek i A. Olejnik.
Celem imprezy było:
•kultywowanie zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia;
•rozbudzenie w uczniach chęci wspólnego śpiewania kolęd, pastorałek;
•ujawnianie uzdolnień i umiejętności muzycznych dzieci i młodzieży;
W konkursie brali udział soliści, zespoły klasowe i instrumentaliści;
 uczestnicy mogli wykonać jedną dowolnie wybraną kolędę;
uczestnicy śpiewali z podkładem melodycznym, bez podkładu i samodzielnie grali na dowolnie wybranym instrumencie.
 Uczestnicy biorący udział w konkursie występowali w 3 kategoriach wiekowych: Klasy O-III, klasy IV-VII i klasy II - III gimnazjum

Po wysłuchaniu propozycji 17 konkursowych jury w składzie J. Mróz, W. Duczek i B. Stachurska postanowiło przyznać: wyróżnienia i nagrody następującym wykonawcom w poszczególnych kategoriach  wiekowych.

KLASA O-III

soliści: Lena Bauman- ,,Przybieżeli do Betlejem” i Oliwia Jendrych z kl. III

zespół wokalny „Aniołki”w składzie Sandra Bauman i Ola Beczek z klasy I z kolędą ,,Pastuszek bosy”

zespół wokalny ,,Mali kolędnicy” w składzie” Łucja Sobiech, Nikola Małecka i Natalia Sadrzak z kolędą ,,Jezusa narodzonego”

KLASY IV-VII

duet Korneli Łukasiak i Szymon Pietrzak z klasy V -z kolędą ,,Przytul nas do siebie”

GIMNAZJUM

solistka Aleksandra Pieńkosz klasa III z kolędą ,,Babci zegar”

dwuosobowy zespół- Alicja łubianka i Amelia Bernaciak- kolęda,,Przy stoliku wigilijnym”

Jury brało pod uwagę
• Dobór repertuaru
• Umiejętności  wokalne i muzykalność  uczestników
• Aranżacja
• Ogólny wyraz artystyczny


Wyżej wymienieni wykonawcy będą reprezentować naszą szkołę w XXIII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się 24.01.2018 r. (środa) o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów z Oddziałami Przedszkolnymi w Kłoczewie.

Laureaci przeglądu wystąpią podczas Koncertu Noworocznego dnia 04 lutego 2018r.

               Powyższy materiał przygotowała: A.Głodek. Zdjęcia: A. Olejnik

"Kolęda hej kolęda, opłatek i życzenia...", młodzież w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, śpiewająco wprowadziła całą społeczność Szkolną i zaproszonych gości. Uczniowie wystawili Jasełka, które ukazały zatwardziałość ludzkich serc na potrzeby drugiego człowieka, nie dostrzegając w nim przychodzącego Jezusa. Sztuka wywołała u wielu wzruszenie i zachwyt. Na zakończenie Pani Dyrektor Beata Kania podziękowała wszystkim występującym uczniom i p. Joannie Mróz oraz Annie Olejnik za przygotowanie Jasełek, i złożyła zebranym życzenia świąteczne.  Wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania Jasełek bardzo dziękujemy.

           (A. Olejnik)

24 listopada 2017r. w "Kubusiowym przedszkolu" obchodzono Dzień Pluszowego Misia. Wspólnie z Panią z biblioteki przygotowano różne konkursy i atrakcje. Wszystkie dzieci w tym dniu przyniosły do przedszkola swoje misie. Dzieci miały możliwość spróbowania "misiowego przysmaku" czyli miodu. Zostały zapoznanie z historią obchodzonego święta. Przez Panią z biblioteki została zorganizowana wystawa książek związanych z tym tematem. Również dzieci miały możliwość kupienia książeczki. Dzieci były zadowolone z przebiegu uroczystości.
                                 B. Kryczka i E. Hejduk

 W Muzeum im. Orła Białego

 23 listopada uczniowie klasy VI i VII szkoły podstawowej oraz klasy II i III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. W czasie zajęć uczestnicy zwiedzili ekspozycję plenerową muzeum oraz wystawę pt.  Barwa i Broń XX wieku. Ponadto, brali udział w książkowej grze decyzyjnej, gdzie wcielili się w rolę Janka - członka Harcerskiej Poczty Polowej w trakcie Powstania Warszawskiego.

        (A.Dębek)


Konkurs plastyczny na „Projekt sztandaru dla Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi im. Orła Białego” rozstrzygnięty.

W dniu 15 listopada komisja konkursowa dokonała oceny prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny „Projekt sztandaru dla Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi im. Orła Białego”. Komisja postanowiła przyznać I miejsce : Mai Jaszczyk – uczennicy klasy I SP i Julii Hejduk – uczennicy klasy VII SP. II miejsce otrzymał Kacper Jędrych – uczeń klasy VI SP. III miejsce komisja przyznała Oldze Przybysz – uczennicy klasy V SP i Andżelice Warownej - uczennicy klasy II gimnazjum Wśród pozostałych prac postanowiono wyróżnić prace: Wiktorii Kryczka – uczennicy klasy I SP, Natalii Komór – uczennicy klasy IV SP, Mateusza Warownego- ucznia klasy VI SP, Wiktorii Szpadzik – uczennicy klasy II gimnazjum, Aleksandry Filipek – uczennicy klasy III gimnazjum, G R A T U L U J E M Y ! Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

       (E. Hejduk)


Podróż do najdalszych zakątków kosmosu.

17 listopada odwiedziło naszą szkołę cyfrowe planetarium multimedialne Planetia. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach astronomicznych, które odbywały się w zróżnicowanych wiekowo grupach. Pod trójwymiarowym ekranem planetarium każdy uczestnik mógł poczuć się, jakby odbywał podróż w kosmos. W czasie zajęć uczniowie poznali planety układu słonecznego, odległości i wielkości we wszechświecie oraz sposoby poznawania i kolonizowania kosmosu przez człowieka. Pokazy w planetarium dostarczyły uczniom wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.

       (A. Dębek)


Rozśpiewana przyroda

16 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w powiatowym konkursie piosenki ekologicznej organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Stężycy. Konkurs odbywał się w 4 kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V – Kornelia Łukasiak, Szymon Pietrzak, Bartosz Zaręba oraz uczennica klasy IV -Milena Jendrych. Celem konkursu było upowszechnianie idei ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich aktywności twórczej.

        (A. Dębek)


Święto Niepodległości

Chcąc upamiętnić obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klasy 2 gimnazjum w ramach projektu gimnazjalnego przygotowali inscenizację o założeniu Gniezna. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie towarzyszyła Polakom przez ponad tysiąc lat. Polska w tym czasie przechodziła różne koleje losu - okresy potęgi i chwały, niewoli i upadku. W chwilach trudnych i wzniosłych towarzyszyły Polakom Mazurek Dąbrowskiego, flaga biało - czerwona i orzeł biały który swoim krzykiem przypominał im, że są wolnym narodem i budził marzenia o niepodległości.

  (M. Kuśmierek)


Pasowanie na przedszkolaka

08 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Czernicu odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. W tak ważnej chwili uczestniczyły przedszkolaki z : Kubusiowego Przedszkola", rodzice oraz Pani Dyrektor. Po zaprezentowaniu przez dzieci części artystycznej odbyło się przez P. Dyrektor pasowanie na przedszkolaka "Kolorowym ołówkiem". Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Po zakończonej uroczystości wszyscy uczestniczyli w poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

          Beata Kryczka

                                                                                                                


UWAGA!    KONKURS

Już dziś uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przygotowują się do ważnej uroczystości - nadania imienia naszej szkole. Jednym z elementów tych przygotowań jest zaprojektowanie SZTANDARU SZKOŁY, który stanie się jednym z symboli naszej placówki.

Zapraszamy do udziału w konkursie. Regulamin konkursu


Ślubowanie pierwszoklasisty

   25 października to bardzo ważna data dla uczniów klasy I. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Czernicu. Prowadzące powitały dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców a szczególnie, przywitali bohaterów uroczystości- klasę I.
    Pierwszoklasiści wykonywali swój program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie sobie poradziły. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, już są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły pani Beata Kania dokonała symbolicznego pasowania na ucznia ,,Pasuje Cię na ucznia,, mówiła pani Dyrektor, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i prezentów. Rodzicom gratulujemy takich wspaniałych pociech a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów. Uroczystość ślubowania przygotowała wychowawczyni Iwona Łubianka.

    (I. Łubianka)


Dnia 23 października gościliśmy w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku ze spektaklem pt. "Dziady" cz. II na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili XIX-wieczną sztukę. Zgromadzone rekwizyty i stroje oddawały klimat pogańskiego obrzędu. Spektakl był ciekawym doświadczeniem i oryginalną lekcją literatury dla naszych uczniów. Dzięki temu przedstawieniu jedni mogli przypomnieć sobie treść i problematykę dramatu Adama Mickiewicza, a inni zostali zachęceni do przeczytania utworu.

   ( I. Król)


Dzień Papieski

We wtorek 17 października 2017 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w apelu, który poświęcony był osobie świętego Jana Pawła II- papieża Polaka. Klasa III gimnazjum pod opieką p. Anny Olejnik przygotowała i wystawiła montaż słowno- muzyczny "Idźmy naprzód z nadzieją". Przygotowany i przeprowadzony Quiz o Janie Pawle II wzbudził wiele emocji i radości. Na zakończenie wszyscy uczestnicy, trzymając się za ręce zaśpiewali wspólnie "Barkę"- ulubioną pieśń naszego papieża Polaka.

  (A.Olejnik)


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 października 2017 roku uczniowie trzeciej klasy Gimnazjum wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego p. Pauliną Bernaciak i p. Anną Olejnik przygotowali apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wystawione przedstawienie w formie humorystycznej, jest pastiszem programu "Ciao Darwin". Po przedstawieniu uczniowie złożyli pracownikom Szkoły życzenia i kwiaty. Po gimnazjalistach wystąpili uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej przygotowani przez p. Barbarę Stachurską zaśpiewali piosenkę na cześć nauczycieli, po ich występie wybrzmiało spontaniczne "Sto lat". Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Beata Kania, która podziękowała i złożyła życzenia wszystkim pracownikom Szkoły.

            (A. Olejnik)


„Nauka – między tradycją a współczesnością”

W myśl hasła XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klas IV – VI brali udział w zajęciach organizowanych przez Muzeum Lubelskie i Muzeum Wsi lubelskiej. Na zajęciach w Muzeum Lubelskim uczestnicy zapoznali się z przeszłością Zamku Lubelskiego, posłuchali opowieści o życiu codziennym mieszkańców zamku, o tym jak spędzali wolny czas na grach i zabawach. W drugiej części spotkania uczestnicy poznali zasady gry planszowej "Gąska", w którą grywał król Jan III Sobieski wraz ze swą rodziną oraz gry historycznej "Piast - rzut kostką przez polskie dzieje". Podczas zajęć w Muzeum Wsi Lubelskiej uczniowie poznali dawne zawody i umiejętności wiejskie zaprezentowane w czterech odsłonach. Najpierw rymarz pokazał uczniom jak wykonywano elementy uprzęży końskiej, na drugim stanowisku zaprezentowane zostały technologie wyrobu nici i płótna, w kolejnym etapie uczniowie poznali jak wykonywano sznury i powrozy a na ostatnim stanowisku obserwowali pracę kowala. Przy obserwacji prezentowanych zawodów uczniowie mieli możliwość zadawania i pytań i sprawdzenia własnych sił i umiejętności w wykonywaniu pokazywanych czynności. Dodatkową atrakcją wyjazdu była wizyta w kinie gdzie uczniowie obejrzeli film pn. „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Bohaterami filmu są Julka i Olek, którzy w poszukiwaniu dzieła Pabla Picassa, poza obrazem znaleźli jeszcze większy skarb jakim jest przyjaźń.       

(A.Dębek)


Kształtowanie umiejętności taktyczno-ogniowych z wykorzystaniem symulatora szkolno-treningowego Śnieżnik-1

       25 września uczniowie klasy VII brali udział w zajęciach organizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie w ramach XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki. Celem zajęć było propagowanie wiedzy obronnej wśród młodzieży, zapoznanie uczestników z wybranymi jednostkami broni, zapoznanie z typowymi postawami strzeleckimi, zapoznanie z zasadami użycia broni palnej i jej posiadania, wyjaśnienie zjawisk zachodzące podczas strzału, uświadomienie o konieczności zachowania warunków bezpieczeństwa podczas posługiwania się bronią strzelecką. Po zajęciach uczniowie zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych W Dęblinie.

          (A. Dębek)


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 

Na akademii przygotowanej przez harcerzy 28 DH obecni byli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz Marek Kot - proboszcz parafii Kłoczew, który życzył wszystkim wszelkiej pomyślności w tym nowym roku szkolnym. Uczniowie podczas akademii uczcili pamięć żołnierzy polskich walczących w obronie Polski w czasie II wojny światowej. Nie zabrakło też akcentów humorystycznych dotyczących minionych wakacji. Przed oficjalną przemową Pani Dyrektor wszyscy obecni wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie. Fragmenty „Wesela” S. Wyspiańskiego czytali uczniowie, rodzice i nauczyciele.

              (I. Król)


 Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Uroczystą akademię na zakończenie roku szkolnego przygotowali uczniowie kl III gimnazjum wraz z wychowawczynią I. Król. Celem akademii było wyrażenie wdzięczności za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Uczniowie poprzez wiersze, piosenki i kwiaty okazali swoje podziękowanie za lata spędzone w tej szkole.

Na akademii  obecny był pan Zenon Stefanowski-Wójt Gminy Kłoczew, który ogłosił, że p. Beata Kania została wybrana na dyrektora szkoły na kolejne 5 lat.  Pan wójt wręczył także nagrody dla uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce (Jakubowi Siwkowi i Oldze Przybysz).

Pani dyrektor także  wręczyła nagrody i dyplomy za osiągnięcia w nauce, osiągnięcia sportowe i wzorową frekwencję. Nagrodzeni zostali również uczniowie w ramach konkursu ,,Obycie umila życie"  czyli najżyczliwsi uczniowie i najżyczliwsza klasa. Na koniec pani dyrektor podziękowała nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za współpracę oraz życzyła wszystkim dobrego i bezpiecznego wypoczynku.

        

                     (I. Król)


Stop uzależnieniom

Olga Przybysz ucz. kl. IV zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie ,,Stop uzależnieniom". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas Gminnego Dnia Dziecka w Zadybiu Starym. Serdecznie gratulujemy!

          A. Burcon


Konkurs Wiem co w lesie piszczy

7 czerwca uczniowie naszej szkoły - Jakub Stachurski, Jakub Okoń i Kacper Walasek brali udział w piątej edycji konkursu przyrodniczo – edukacyjnego „Wiem co w lesie piszczy”, który był organizowany przez Nadleśnictwo Garwolin. Konkurs polegał na rozpoznaniu i podaniu nazw gatunkowych organizmów na podstawie ilustracji lub żywych okazów. Na trasie Leśnej Ścieżki Przyrodniczo – Kulturowej zamieszczone było 8 stanowisk tj. ssaki, ptaki, rośliny zielne, grzyby, drzewa i krzewy, płazy i gazy, bezkręgowce, tropy i ślady. Na każdym stanowisku uczniowie mieli do rozpoznania ok. 10 gatunków organizmów. Nasza reprezentacja prawidłowo nazwała 62 gatunki organizmów na 80 możliwych do rozpoznania, do zajęcia pierwszego miejsca zabrakło jej 11 punktów. Poza konkursem brali udział w dodatkowych atrakcjach tj. gry i zabawy terenowe, pokaz ptaków drapieżnych i ognisko.

  (A. Dębek)


Wiosenna edycja egzaminu na kartę rowerową 

Dn. 06.06.2017r. 1 uczennica z kl. V i 7 uczniów z kl. IV  przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową. Egzamin składał się z 2 części: teoretycznej i praktycznej. Na początku uczniowie napisali test dotyczący przepisów ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uzyskanie 80% z testu umożliwiło uczniom przystąpienie do części praktycznej. Podczas tej części sprawdzane były następujące umiejętności: poprawne wykonywanie manewrów, stosowanie się do znaków drogowych, przejazd „ósemki” bez najeżdżania na linię, hamowanie i zatrzymywanie roweru w określonym miejscu.

      Egzamin przeprowadziła nauczycielka zajęć technicznych - Anna Kłusek.

 


Wycieczka do Kazimierza i Nałęczowa.

Grupa 42 uczniów ze Szkoły Podstawowej wyruszyła 2 czerwca na turystyczny szlak w okolice Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Nadwiślańskiego Muzeum Przyrodniczego w malowniczym Kazimierzu Dolnym. Następnie wyruszyliśmy nadwiślańskim bulwarem do Kazimierskiego Portu. W czasie rejsu statkiem podziwialiśmy piękno i malownicze położenie tego miasteczka z pokładu statku. Dzięki wspaniałej architekturze dzieci podziwiały renesansowe kamieniczki, średniowieczne ruiny Zamku, a z Baszty po raz kolejny podziwialiśmy malownicze miasteczko i piękny przełom Wisły. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy do Nałęczowa, tam w czasie spaceru po Parku Zdrojowym dzieci zobaczyły Palmiarnię tzw. (pijalnię wód mineralnych) i zachwycały się pięknem terenu uzdrowiskowego. Na jednej z alejek spotkaliśmy siedzącego na ławeczce B. Prusa, postanowiliśmy zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć. W drodze powrotnej nie mogliśmy ominąć Mc Donald w Puławach. Dzieci pełne wrażeń wróciły do swoich domów na godz. 19.00.

      Organizator wycieczki : A. Głodek


ŚWIĘTO MAM

W czwartek, 25 maja 2017 roku, w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Pani Dyrektor Beata Kania powitała zebranych gości i złożyła wszystkim mamą serdeczne życzenia. Część artystyczną przygotowały przedszkolaki i uczniowie klas I - VI. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim mamą w wierszach, piosenkach oraz w scenkach "z życia wziętych". Były podziękowania oraz z serca płynące życzenia. Zebrane mamy z wielkim wzruszeniem słuchały swoich pociech. Po części artystycznej dzieci wręczyły mamą własnoręcznie wykonane upominki. Na twarzach zebranych matek malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich dzieci. Na zakończenie uroczystości był słodki upominek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze.

                   (E. Hejduk)


KIERMASZ KSIĄŻKI

W czwartek 25 maja w naszej szkole odbył się kiermasz książek. Na kiermaszu przedstawiono ofertę książek Drugiego Tomu z Radomia. Wśród książek można było znaleźć książeczki dla najmłodszych dzieci - przedszkolaków, jak również powieści dla młodzieży. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu biblioteka pozyskała kilka nowych książek do biblioteki szkolnej.

               ( E. Hejduk)


Konkurs literacki

W konkursie literackim ,,Lanie wody'' organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie praca Olgi Przybysz ucz. kl. IV pt. ,,Rzeka Spokojna" została wyróżniona i nagrodzona . Gratulujemy!

     ( A. Burcon)


Wycieczka do Krainy Zabaw "Jaś i Małgosia"

Dnia 30 maja 2017r. grupa przedszkolaków z wychowawcami brała udział w wyjeździe do Krainy Zabaw "Jaś i Małgosia" w Puławach. Wszyscy świetnie się bawili. Wszyscy z wyprawy wrócili wybawieni i zadowoleni. 

                   ( B.Kryczka )


,,Pomaganie na spontanie’’

26 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym turnieju pierwszej pomocy gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych powiatu ryckiego ,,Pomaganie na spontanie’’. Głównym celem mistrzostw było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Zawodowych nr2 w Dęblinie. Konkurs składał się z kilku etapów, m.in. uczniowie nagrywali film o udzielaniu pierwszej pomocy, rozwiązywali test teoretyczny i musieli wykazać umiejętności praktyczne. Chociaż przedstawicielom naszej szkoły nie udało się zająć czołowego miejsca to zabawa była przednia i pouczająca.

    (M. Kuśmierek)


Po raz kolejny aktorzy z gminy Kłoczew prezentowali swoje umiejętności na scenie.

W Gminnym Przeglądzie Teatrów Szkolnych zespół Cymes z naszej szkoły zajął II miejsce.

              ( A. Burcon)


Konkurs BRD i „Jestem Bezpieczny” już za nami!

25.04.2017r.  odbył się etap gminny Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Celem konkursu jest popularyzowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz doskonalenia techniki jazdy rowerem. Szkołę podstawową reprezentowali: Amelia Bernaciak, Julia Antolak, Jakub Kryczka i Jakub Stachurski (II miejsce), a gimnazjum- Aleksandra Filipek, Aleksandra Pieńkosz i Gabriela Sadrzak (III miejsce). Z kolei 08.05.2017r. odbył się etap gminny Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”.  Celem konkursu jest m.in. upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swoim codziennym życiu. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Sebastian Kryczka, Kacper Jędrych, Jakub Stachurski zajęła III miejsce. 

         (A.Kłusek)


Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy VI przygotowali apel pod hasłem „W kierunku natury” Poprzez wiersze i piosenki wyrazili piękno i wyjątkowość naszej planety, przedstawili zagrożenia bioróżnorodności oraz zachęcali do jej ochrony. Uczennica klasy II gimnazjum – Dominika Kapusta, przedstawiła społeczności szkolonej prezentację na temat Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – określiła stopnie zagrożenia zamieszczonych w niej zwierząt i omówiła wybrane ich gatunki. Na zakończenie apelu uczniowie odegrali przedstawienie, w którym uosobiona Ziemia wraz z roślinami, zwierzętami, powietrzem i wodą powiedzieli o zagrożeniach jakie ich spotykają i losie, który ich czeka. Przerażeni przyszłością ludzie namówili Ziemię, żeby z nimi została, obiecali jej segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i energii, dbanie o rośliny i zwierzęta, sprzątanie okolicy, poznawanie praw przyrody i przekazywanie swej wiedzy innym.

      (A. Dębek)


Wycieczka do Huty Szkła

4 maja uczniowie klasy II i III gimnazjum odwiedzili Hutę Szkła Gospodarczego znajdującą się w miejscowości Huta Dąbrowa. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z pracą hutnika. Mogli obserwować przebieg powstawania wyrobów szklanych od momentu wytopu aż do efektu końcowego. Kilku uczniów skorzystało z okazji i pod nadzorem pracownika Huty spędzili kilka minut w pobliżu pieca hutniczego. Wycieczka wszystkim się podobała.

        (I. Król)


Konkurs plastyczny

Uczennice Zespołu Szkół w Czernicu wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury pt. ,,Moja ulubiona baśń Andersena". W kategorii klas IV-VI Olga Przybysz oraz Aleksandra Majszczyk zajęły I miejsce, Dominika Małecka – II miejsce. W kategorii gimnazjum Aleksandra Filipek zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!

     (A. Burcon)


Święto Konstytucji 3 Maja

 28 kwietnia w naszej szkole miała miejsce akademia z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki tematycznie powiązane z 226 już rocznicą uchwalenia tego niezwykłego drugiego na świecie dokumentu.

"Ojczyzna nasza jest już ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu." (Fragment Sejmowego manifestu)

        (I.Król, A.Kłusek)


Walka o wyjście na rejon

W piłkę nożną potrafią grać również dziewczęta. Udowodniły to 27.04.2017 w ZSO w Dęblinie, gdzie odbyły się powiatowe rozgrywki w piłce nożnej kat. dziewcząt z gimnazjum. W turnieju startowało 6 zespołów, min. z: Sobieszyna, Stężycy, Nowodworu, Czernica, Ryk i Dęblina. Dziewczęta przez cały czas trwania zawodów, zmagały się z deszczem i chłodem jaki panował. Nasze zawodniczki pokazały bardzo wysoki poziom. Nie przestraszyły się nawet zawodniczek, które na co dzień trenują piłkę nożną w profesjonalnych klubach sportowych, kwalifikując się tym samym do finału. Bój o I miejsce stoczyły z zespołem z Nowodworu, który zakończył się remisem 2:2.

O rozstrzygnięciu zwycięzcy, zadecydowały rzuty karne. Po 7. serii strzałów, dziewczęta z ULKS Czernic uległy rywalkom, przegrywając 6:7 w rzutach karnych. Walczyły do końca, zabrakło tylko trochę szczęścia.

Gratulujemy II miejsca DZIEWCZĘTA! Jesteśmy z Was dumni.

Skład drużyny: Sandra Kudlak, Julia Bernaciak, Dominka Kapusta, Amelia Bauman, Weronika Żołądek, Wiktoria Antolak, Natalia Kursa, Karolina Wilińska, Katarzyna Stachurska i Klaudia Babiuch.

             ( P.Bernaciak)


W dniu w 24.04.2017 r. dzieci z zerówki i przedszkola pojechały na basen do Ryk. Pobyt  na basenie trwał 120 minut. Wszyscy świetnie się bawili. Z basenu wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
         (I. Łubianka)

SZKOLNY WIELKANOCNY KONKURS - rozstrzygnięty


W dniu 4 kwietnia 2017 roku w naszej szkole został rozstrzygnięty Wielkanocny Konkurs w kategorii: „Palma wielkanocna”, „Pisanka” oraz „Karta wielkanocna”

W kategorii „Palma wielkanocna: wyróżnienie otrzymał Paweł Kustra uczeń klasy I SP.

W kategorii „Pisanka” wyróżnienia otrzymali: Nikola Małecka uczennica klasy II, Natalia Opieka uczennica klasy IV, Dominika Małecka uczennica klasy V, Julia Hejduk uczennica klasy VI.

W kategorii „Karta wielkanocna” wyróżnienia otrzymali: Karol Dębek uczeń klasy III, Natalia Komór uczennica klasy III, Olga Przybysz uczennica klasy IV, Wiktoria Szpadzik uczennica klasy I gimnazjum.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, pozostali nagrody pocieszenia. Prace osób nagrodzonych zostały zakwalifikowane do Gminnego Wielkanocnego Konkursu i zostały przekazane do GOK-u w Kłoczewie.
      

24 marca w klasie klasy I szk. podst. odbyły się 3- godzinne zajęcia warsztatowe na temat „Co i dlaczego szkodzi naszemu zdrowiu i co zrobić jeśli nasze zdrowie jest zagrożone?- jest to realizacja kolejnego zadania, które dotyczy promocji zdrowego stylu życia. W zajęciach tych uczestniczyła pielęgniarka p. E. Gajownik, która prowadziła rozmowę na temat zdrowia, higieny osobistej, higieny jamy ustnej oraz szkodliwości biernego palenia. W czasie zajęć dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów, właściwego postępowania w czasie drobnych urazów oraz udzielania I pomocy przedmedycznej. Dzieci
obejrzały  prezentację multimedialną i film ,,Doktor Kręciołek uczy ratować" oraz ulotki  mówiące o nałogu palenia, szkodliwości nikotyny. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały od p. pielęgniarki naklejki ,,dzielny pacjent", ulotki mówiące o nałogu palenia tytoniu i szkodliwości nikotyny oraz dymu tytoniowego. 
                      wychowawczyni A.Głodek

Pierwszy Dzień Wiosny

W dniu 21 marca tradycyjnie jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy  Pierwszy Dzień Wiosny.  Wszystkie klasy  przygotowały na ten dzień ciekawy program artystyczny, tak że nikomu nie przyszło do głowy  nie przyjść tego dnia do szkoły. Najbardziej podobało  się wystąpienie  klasy II gimnazjum i VI. Klasy, które wygrały następnego dnia były zwolnione z odpowiedzi na lekcjach i pisania kartkówek. Odbył  się również konkurs pt. ,,Bitwa na głosy '' w tym konkursie zwyciężyły klasy II i III. Dzień  był bardzo udany, uczniowie zadowoleni z tak spędzonego czasu,  każdy uczeń otrzymał  cukierka, na wielu twarzach gościł  ciągły uśmiech i widać było ogromną  radość. 

    (I. Łubianka)


Być wartościowym człowiekiem

Każdy zarówno rodzic jak i nauczyciel chciałby by młode pokolenie wyrosło na mądrych, kierujących się wartościowymi zasadami ludzi. W ubiegłym tygodniu 20.03.2017 w Zespole Szkół w Czernicu w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, przy udziale dwóch znakomitych aktorek z TEATRU KURTYNA z Krakowa, zaprezentowały spektakl pod tytułem ,, Kto jak nie ja”. Inscenizacja ta, to teatralny przewodnik po żmudnej drodze budowania swojej wartości i wyjątkowości, drodze obficie wyposażonej w drogowskazy, ukierunkowujące młodego widza w poszerzaniu kompetencji i wiedzy o kreowaniu relacji z otoczeniem. Spektakl skierowany był do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej. W programie znalazły się również elementy profilaktyczno- edukacyjne takie jak: - profilaktyka inicjacji i negatywnych skutków, związanych z papierosami i e-papierosami, -profilaktyka przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej w relacjach rówieśniczych i rodzinnych, - przeciwdziałanie uzależnieniom, - podejmowanie wyborów i odpowiedzialność za decyzje - kształcenie poczucia asertywności i umiejętności budowania relacji w oparciu o komunikat werbalny,/ kultura słowa/ - rozpoznawanie i kontrola nad emocjami, - szacunek dla opiekunów i nauczycieli - szczególne przywiązanie do kultywowania i rozwijania indywidualnych pasji, jako element budujący poczucie pewności i autoakceptacji.

    ( P.Bernaciak)

 


17.03.2017r. uczniowie z roczników 2004-2006 Szkoły Podstawowej z Czernica rozegrali turniej w gminnych rozgrywkach w mini piłce ręcznej. Zawody odbyły się w ZS w Kłoczewie. Walka była bardzo zacięta, a chłopcy grali do ostatniej minuty każdego ze spotkań. Mimo ich pierwszego startu w tej grze zespołowej zajęli III miejsce. Naszą Szkołę reprezentowali: Mateusz Zaczek, Michał Kryczka, Kacper Piszczek, Jakub Stachurski, Jakub Okoń, Marcin Kryczka, Kacper Jędrych, Mateusz Bernaciak, Szymon Sobiech i Kamil Żaczek. Świetna robota chłopcy, daliście z siebie wszystko!

  ( P.Bernaciak)


XL edycja Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom”  

13 marca 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach gminnych czterdziestej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.  Konkurs polegał na napisaniu testu jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożarów i wiedzy ogólnej z techniki pożarowej.  Uczestnicy: Szkoła Podstawowa: Amelia Bernaciak, Jakub Kryczka, Jakub Stachurski. Gimnazjum: Julia Bernaciak, Natalia Dębek, Paweł Dembek. Jakub Stachurski zajął III miejsce w I grupie wiekowej (szkoły podstawowe). Gratulujemy!

  (A. Kłusek)


SUKCESY NA POWIECIE

 Kolejny dzień zmagań siatkarskich odbył się tym razem w ZS w Stężycy. Dziewczynki z roczników 2004-2006 wzięły udział w eliminacjach powiatowych w mini siatkówce. Mimo problemów jakie towarzyszyły tym rozgrywkom i dużemu zmęczeniu, dziewczęta nie dały za wygraną. Dzięki umiejętnościom jakie zaprezentowały, ZS z Czernica uklasyfikował się ostatecznie na II miejscu, zarówno w ,,trójkach” jak i ,,czwórkach” siatkarskich. Gratulujemy osiągnięcia i życzymy kolejnych wysokich wyników sportowych.

  ( P.Bernaciak)


ROZGRYWKI SIATKARSKIE

 6.03.2017 uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w mini siatkówce na powiatowych rozgrywkach w ZSO nr 2 w Rykach. ZS z Czernica reprezentowało 11 uczniów z klas IV-VI , w dwóch kategoriach: ,,trójki” i ,,czwórki” siatkarskie. Młodszy zespół- ,,trójki” zajęły III, zaś ,,czwórki”- zajęły II miejsce. Gratulujemy uzyskanych wyników.

    ( P.Bernaciak)


Walka o wyjście na powiat-2.03.2017 r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w gminnych rozgrywkach w mini siatkówce w Goździe. Nasi chłopcy stoczyli 3 sety z gospodarzami. Pierwszy zwycięski dla gospodarzy 25:20, drugi 25:18 i tie break 15:12 dla Czernica. Uczniowie ZS Czernic zajęli I miejsce i awansowali do powiatowych rozgrywek w mini siatkówce do Ryk. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy powodzenia na powiecie. Skład drużyn; I czwórka: Mateusz Zaczek, Michał Kryczka, Jakub Stachurski, Kamil Wronka, Bartosz Zaręba- rezerwa. II czwórka: Jakub Okoń, Kacper Piszczek, Kacper Jędrych, Jakub Kryczka, Marcin Kryczka- rezerwa.

    ( P.Bernaciak)


 1.03.2017r. w ZSO nr 2 w Rykach odbyły się powiatowe rozgrywki w mini koszykówce szkół podstawowych kategoria dziewczęta. Jak na pierwszy występ naszych dziewcząt w tej dyscyplinie, zajęły one II miejsce w powiecie, przegrywając z gospodarzami 4:22. Spotkanie trwało 4kwarty po 6 minut. Dziewczęta zawzięcie walczyły o każdą piłkę. Naszą Szkołę i zarazem Gminę reprezentowały: Alicja Łukasiak, Amelia Bernaciak (kapitan), Aleksandra Majszczyk, Julia Hejduk, Katarzyna Błażejczyk, Weronika Staniak i Weronika Kustra. Gratulujemy II miejsca i czekamy na kolejne osiągnięcia na zawodach.

  (P.Bernaciak)


Bal Karnawałowy

Dnia 28.02.2017r. w “Kubusiowym Przedszkolu” odbył się Bal Karnawałowy. Na tym balu bawiły się dzieci z przedszkola, zerówki oraz klas I-III. Wszystkie dzieci były przebrane w różne stroje. Mogły również w czasie zabawy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w foto-budce. Podczas balu dzieci między sobą wybrały dwójkę dzieci, które miały najładniejszy kostium karnawałowy.  W trakcie balu podczas tańca wybrano parę, która najładniej tańczyła. Zwycięzcy otrzymali dyplomy. Wszystkie dzieci bardzo ładnie się bawiły i były bardzo zadowolone z balu karnawałowego.

               (B. Kryczka)

 


28. lutego uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności w piłce siatkowej na gminnych rozgrywkach szkół gimnazjalnych, które odbyły się w Zespole Szkół w Kłoczewie. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy pokazali wysoki poziom w tej grze zespołowej. Dziewczęta zajęły II miejsce przegrywając 0:2 w setach z Kłoczewem, zaś chłopcy nie dali szans reprezentacji Kłoczewa wygrywając 2:0 w setach. Od wygranej dzieliło ich niewiele, przegrali 23:25 i 22:25, klasyfikując się tym samym również na II miejscu, zaraz po Zespole Szkół z Gozda. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne osiągnięcia.

Skład dziewcząt: Jolanta Błażejczyk (kapitan), Dominka Kapusta, Kinga Zaręba, Sandra Kudlak, Aleksandra Żmuda, Wiktoria Antolak i Natalia Bauman.  Skład chłopców: Paweł Dembek (kapitan), Cezary Zaczek, Norbert Warowny, Damian Kalbarz, Arkadiusz Kryczka, Mateusz Dawidek i Kuba Dębek.

             (P.Bernaciak)


Dnia 22.02.2017r uczniowie naszej szkoły zmierzyli swoje umiejętności w piłce ręcznej. W Kłoczewie odbyły się gminne rozgrywki szkół gimnazjalnych w szczypiorniaku. Jak na początek ich przygody z tą grą zespołową, zawodnicy ULKS Czernic pokazali ducha walki i mimo porażek walczyli do ostatniej minuty gry. Mecze trwały 2x 15 minut z przerwą 3 minutową. Dziewczęta zajęły II miejsce, zaś chłopcy III. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć sportowych. 

Skład Dziewcząt: Dominka Kapusta, Julia Bernaciak, Kinga Zaręba, Sandra Kudlak, Weronika Żołądek, Jolanta Błażejczyk i Patrycja Staniak. Skład Chłopców: Paweł Dembek, Cezary Zaczek, Norbert Warowny, Kalbarz Damian, Kardas Mikołaj, Arkadiusz Kryczka i Marcin Szustek.

   (P.Bernaciak)


21. 02 po raz kolejny uczniowie naszej szkoły w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, odbyli zajęcia na pływali w Rykach. Zajęcia miały charakter ogólnorozwojowy. Uczniowie oswajali swój lęk przed sytuacjami występującymi w środowisku wodnym, grali w piłkę wodną, nurkowali, uprawiali aqua aerobik a nawet uczyli się pływać. W ćwiczeniach wzięli udział uczniowie klas IV-VI.

      (P.Bernaciak)


KWESTA PIENIĘŻNA WOŚP-podsumowanie

 Wolontariusze z Naszej Szkoły: Natalia Bauman i Norbert Warowny, kwestując 15.01.2017r. dla WOŚP zebrali łącznie 896,72. Serdecznie dziękujemy im za wolontariat.

    (P.Bernaciak)


Dnia 10.02.2017 odbyły się Powiatowe Rozgrywki Szkół Gimnazjalnych w piłce koszykowej kategoria dziewczęta. Naszą Szkołę reprezentowały dziewczęta z ULKS Czernic. Po wyczerpującym meczu o I miejsce z ZSO nr 2 w Rykach, nasze zawodniczki zajęły ostatecznie II miejsce przegrywając 18:27. Szkołę reprezentowały (od lewej): Weronika Żołądek, Wiktoria Antolak, Natalia Bauman, Patrycja Staniak, Julia Bernaciak, Sandra Kudlak, Kinga Zaręba, Jolanta Błażejczyk;( rząd II): Amelia Bauman i Dominika Kapusta. Gratulujemy II miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

         (P.Bernaciak)


Jak karnawał , to karnawał!

W Zespole Szkół w Czernicu w sobotę 4 lutego odbyła się zabawa karnawałowa. W części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej i klas II i II Gimnazjum przedstawiono historię tańca od starożytności po czasy współczesne. Uczniowie mieli możliwość poznania i zatańczenia samby, makareny, zorby, cha-cha. W karnawałowy nastrój wprowadził wszystkich teatr Forma, który przeprowadził ciekawy program artystyczny. Było malowanie twarzy, skręcanie balonów, pokaz mega baniek mydlanych , konkursy integracyjne prowadzone przez animatorów , a nad wszystkim czuwała chodząca maskotka- Pszczółka Maja. Wszyscy wspaniale bawili się w rytm muzyki z profesjonalnym dj-em Technics. Był też słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Całe przedsięwzięcie przygotowała Rada Rodziców.

(J.Mróz, A.Burcon, W. Duczek)


Konkurs fotograficzny EKO – PRZYJACIEL

 31 stycznia podczas posiedzenia XXXIII sesji Rady Powiatu odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Rykach. W konkursie brały udział prace Aleksandry Opieki i Patrycji Staniak z klasy III gimnazjum. Uczestniczki konkursu otrzymały od organizatorów dyplomy i nagrody rzeczowe. Fotografia Aleksandry Opieki uzyskała II miejsce w kategorii prac gimnazjalnych.

           (A.Dębek)


„Wiwat Babunie, wiwat Dziadkowie kochani…”

13 stycznia 2017r. jak co roku w naszej szkole klasy młodsze hucznie obchodziły Dzień Babci i Dziadka. Przedszkole, ,,zerówka” i dzieci z klas I-III wspólnie przygotowały przedstawienie na sali gimnastycznej. Zaproszone babcie i dziadkowie mięli możliwość podziwiania swoich pociech podczas recytacji wierszyków, śpiewania piosenek, wystawionej inscenizacji oraz innych popisów scenicznych. Nie obyło się oczywiście bez wręczenia laurek i innych podarunków własnoręcznie wykonanych przez dzieci. Na zakończenie występów zostały złożone życzenia babciom i dziadkom przez dzieci i Panią Dyrektor. Wnukowie i wnuczki zostali nagrodzeni gromkimi brawami i uśmiechami. Na zakończenie na wszystkich czekał pyszny tort, herbatka i filiżanka gorącej kawy.

              (wychowawcy)


Gramy dla dzieci i seniorów   

15.01.2017r. ruszył kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 25 finale wzięli udział również uczniowie z naszej szkoły. W tym roku wolontariusze kwestują ,,Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”. Wiele osób słyszało o wsparciu naszych pobliskich szpitali (Ryki, Puławy, Garwolin) w sprzęt ufundowany przez WOŚP. Ochotnicy ZS w Czernicu przeprowadzili zbiórkę pieniążków w szkole 11-12.01.17r., zaś 15.01.17r. ruszyli z puszkami w teren. Wszystkim wspierającym akcję serdecznie dziękujemy.

           (P. Bernaciak)


 Spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej w Rykach.

12.01.2017r. odbyła się prelekcja  z policjantami. W pierwszej kolejności w zajęciach uczestniczyły dzieci z ,,zerówki" i szkoły podstawowej, którym policjanci omówili zasady bezpiecznego zachowania  na drodze, wyjaśnili także zasady bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole, w domu czy też na podwórku oraz przestrzegali je przed zagrożeniami jakie niosą za sobą rozmowy z nieznanymi osobami.  Druga część spotkania przeznaczona była dla uczniów gimnazjum. Przewodnią myślą pogadanki była odpowiedzialność karna nieletnich za ich zachowanie i działania w różnych miejscach, także w szkole. Policjanci uświadamiali młodzież o grożących im niebezpieczeństwach  związanych z narkomanią, piciem alkoholu i paleniem papierosów. Pouczyli o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych, odpowiedzialności za wymuszenia i rozboje; za niszczenie mienia prywatnego i społecznego. Przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci ostrzegali także aby uczniowie z rozwagą zamieszczali   informacjie, czy fotografie na portalach internetowych a także strzegli swoich danych, loginów i haseł. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali odblaski i linijki ufundowane przez wójta gminy Kłoczew.

     (H.Madej)


,,Jak rozwiązać nasze problemy?”

To pytanie które, nie raz zadają sobie zarówno dorośli jak i dzieci. Nasza szkoła dnia 10.01.2017r. w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, przy udziale dwóch znakomitych aktorów z TEATRU KURTYNA z Krakowa, zorganizowała na sali gimnastycznej spektakl pod tytułem ,,Spacer po linie”. Premiera ta przedstawia analizę czasu dojrzewania, kiedy młodzi ludzie stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi determinantami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia i zarządzania, potęgowana gniewem, frustracją i rozczarowaniem z racji niespełnionych potrzeb prowadzi wprost do inicjacji zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych. Bezprzedmiotowa agresja, używki, powielanie wzorców łamiących tradycyjne normy etyczne, moralne i społeczne, poczucie braku odpowiedzialności i brak samoakceptacji – to czynniki, które deregulują i niszczą cała strukturę emocjonalno- psychiczną człowieka. Aby temu zapobiec, konieczna jest prezentacja tego modelu zachowań i ukazanie alternatywnej, właściwej drogi rozwoju. Inscenizacja była skierowana do uczniów klas I-III gimnazjum oraz kl. VI szkoły podstawowej.

     (P. Bernaciak)

 


V Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

W czwartek 5 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Czernicu odbył się V Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Za przebieg i organizację konkursu odpowiedzialna była pani Alina Głodek. Po raz kolejny okazało się, że śpiew kolęd i pastorałek nie stał się przeżytkiem. Mało tego, cieszy się nieustannie ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Do konkursu zgłosiło się 12 solistów, 5 zespołów wokalnych i 1 zespół instrumentalny. Nie zabrakło ciekawych strojów, rekwizytów, które wzbogaciły przebieg konkursu. Jury  wnikliwie przysłuchiwało się wykonaniu kolęd i pastorałek przez młodych artystów, oceniało walory głosowe, wykonanie oraz ogólny wyraz artystyczny występu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy.

I. w kategorii solistów – przedszkole -Wiktoria Kryczka

w kategorii zespołów wokalnych: zespół ,,Anielski chór" z ,,0"

II. w kategorii solistów – klasy I-III : Milena Jendrych ,,Gdy śliczna panna”

w kategorii zespołów wokalnych: 3 os. zespół chłopców ,,Słowiki" z kl. I z kolędą ,,Oj, maluśki, maluśki"

III. w kategorii zespołów wokalnych- Amelia Bernaciak i Alicja Łukasiak ,,Anioł pasterzom mówił”

IV. w kategorii solistów -Aleksandra Pieńkosz ,,Warszawska kolęda"

zespół instrumentalny: Julia Łubianka i Gabriela Sadrzak ,,Anioł pasterzom mówił”

 W/w wykonawcy reprezentować będą naszą szkołę w GMINNYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK w dniu 12 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłoczewie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a opiekunom i rodzicom za przygotowanie dzieci do przeglądu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku konkurs przyciągnie jeszcze więcej młodych wykonawców.

     (Alina Głodek)


WIGILIJNE SPOTKANIE”

Już tylko godziny dzielą nas do Wigilii. W naszej szkole świąteczna atmosfera zapanowała już 20.12.2016r.

W udekorowanej świątecznie sali w scenografii nawiązującej do Betlejem znalazła się również duża choinka, przystrojona ozdobami. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Kłoczew-Zenon Stefanowski, proboszcz tutejszej parafii ks. Marek Kot, nauczyciele emeryci, pracownicy szkoły oraz rodzice. Z kolędą i opłatkiem, dziecięcymi występami odbyło się spotkanie wigilijne.
Program artystyczny, w wykonaniu najmłodszych uczniów, uświetnił to niecodzienne spotkanie. W pierwszej kolejności dzieci z przedszkola zaśpiewały piosenkę ,,Choineczka”, uczniowie z kl. I zaprezentowali zwyczaje wigilijne, zaś uczniowie kl. II i III oraz dzieci z ,,zerówki” w specjalnie przygotowanych kostiumach przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze i dzieci oraz zastęp aniołów. Inscenizacje przeplatane była pięknymi kolędami i pastorałkami.

Na zakończenie przedstawienia p. Beata Kania -dyrektor ZS w Czernicu podziękowała młodym artystom i ich opiekunom za przygotowanie inscenizacji .Wszystkim zebranym złożyła życzenia świąteczne i noworoczne.

Spotkanie przebiegało w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.

          

                                                                                                                      (nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej)


Warsztaty florystyczne

W oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia uczniowie klas II i III uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez florystę-czeladnika panią Wiolettę Mężyk. Najpierw w skupieniu zapoznali się z zasadami tworzenia kompozycji pod nazwą ,,choinka muśnięta wiatrem", a następnie z zaangażowaniem zabrali się do pracy. Wszyscy uczestnicy zajęć świetnie się bawili, a efektem zajęć były pięknie udekorowane choinki, które dzieci zabrały do domu.

      (B. Dawidek)


Uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Czernicu: Dominika Kapusta i Jakub Siwek uzyskali stypendium Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Jest to stypendium w ramach Programu stypendialnego „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2016-2017 realizowane w ramach projektu pozakonkursowego "Programu pomocy stypendialnej dla uczniów zdolnych" przez Województwo Lubelskie. Uroczysta gala odbyła się 9.12.2016r w Lublinie. Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy, od 1 września 2016 r. do 30 czerwca 2017r.

           


W Zespole Szkół w Czernicu przeprowadzono szkolny konkurs matematyczno -plastyczny ,,Matematyka -Lubię to". Na konkurs wpłynęło 9 prac z klas I-III i 11 prac z klas IV-VI. Zwycięzcą w klasach I-III została  praca uczennicy  kl.I -Julii Stachurskiej pt. ,,Strzał  w dziesiątkę " a w klasach IV- VI praca Olgi Przybysz pt. ,,Matematyka moim życiem ". Obie prace zostały zakwalifikowane na ogólnopolski konkurs ,,Matematyka -Lubię to".
         (E.Hejduk)

 W poniedziałek 28.11.2016r. nasza szkoła przystąpiła do sadzenia drzewek otrzymanych na wycieczce w Białej Podlaskiej. Ochotnicy przystąpili do uporządkowania placu, a następnie do posadzenia części drzewek na terenie Zespołu Szkół w Czernicu. Pozostałe drzewka z akcji ,,Makulatura na drzewo!” otrzymali wszyscy uczniowie, którzy przyłączyli się do tej akcji.

    (P. Bernaciak)


 Wycieczka do Białej Podlaskiej

25.11.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Białej Podlaskiej. Pierwszym punktem wyjazdu było złożenie zebranej w szkole makulatury na Placu Wolności na akcję ,,Makulatura na drzewo!”. Nasi uczniowie zebrali 1078 makulatury, co wymienili na 216 drzewek z Nadleśnictwa Biała Podlaska. Kolejnym punktem był film ,, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” w centrum handlowym Rywal. Po fantastycznym filmie udaliśmy się do muzeum martyrologiczno-historyczne w Białej Podlaskiej, gdzie w latach 1939–45 mieściło się tam więzienie gestapo, przez które przeszło ok. 10 tys. ludzi. Uczniowie pod okiem przewodnika zwiedzali wystawę pt. Walka i męczeństwo ludności Podlasia. Organizatorzy nie zapomnieli również o aktywności ruchowej. Po obiedzie na stołówce Fili Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej, uczniowie zwiedzili obiekty Uczelni, a nawet mieli możliwość udziału w zajęciach z samoobrony na specjalnej macie gimnastycznej. Dwóch instruktorów sztuk walki, pokazało naszym uczniom podstawowe chwyty i możliwości obrony w sytuacjach zagrażającym ich bezpieczeństwu.

(P. Bernaciak)


W dniach 22-24.11.2016 w ZS w Czernicu odbył się konkurs ,,Makulatura na drzewo!”. Uczniowie z klas IV-VI i I-III gimnazjum zawzięcie rywalizowali o zajęcie pierwszych miejsc w kategorii klasa oraz kategorii indywidualnej. Klasa IV- zgromadziła 178 kg makulatury (17,8 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 10/10 osób. Najwięcej przyniosła Magdalena Bernaciak- 29,3 kg. Klasa V- zgromadziła 85,8 kg makulatury (12,3 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 6/7 osób. Najwięcej przyniósł Michał Błażejczyk- 27,6 kg. Klasa VI- zgromadziła 328,1 kg makulatury (18,2 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 13/18 osób. Najwięcej przyniosła Amelia Bernaciak- 97,3 kg. Klasa I gimnazjum- zgromadziła 97,6 kg makulatury (6,1 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 9/16osób. Najwięcej przyniósł Jakub Pietrzak- 38,1 kg. Klasa II gimnazjum- zgromadziła 187,1 kg makulatury (7,2 kg/os), z czego makulaturę przyniosło 9/26 osób. Najwięcej przyniosła Aleksandra Żmuda- 66,2 kg. Do akcji przyłączyła się również klasa III SP, która zgromadziła 8,5 kg, z czego makulaturę przyniosły 2/9 osób. Nie zapominajmy również o wychowawczyniach, które wsparły swoje klasy: Pani Elżbiecie Hejduk i Pani Hannie Madej oraz paniach z obsługi: Pani Dorocie Kapusta i Pani Urszuli Dębek.

W klasyfikacji ogólnej:

I miejsce zajęła klasa VI

II miejsce zajęła klasa IV

III miejsce zajęła klasa V

Każda klasa, jak i uczeń, który dostarczył największą ilość (kg) makulatury otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody niespodzianki. Łącznie uczniowie zebrali 1078 kg makulatury, którą zawieźli 25.11.2016r. do Białej Podlaskiej, na akcję ,, Makulatura na drzewo!”, organizowaną przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Uczniowie wymienili makulaturę na 216 drzewek, które otrzymali od Nadleśnictwa Biała Podlaska. W klasyfikacji ogólnej nasza szkoła zajęła III miejsce w województwie, pod względem dostarczenia największej ilości (kg) makulatury ze szkół. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

  (P. Bernaciak)


 Śpiewaliśmy w obronie przyrody

 Uczniowie Szkoły Podstawowej brali udział w gminnym festiwalu piosenki ekologicznej. Festiwal odbył się 29 listopada i był zorganizowany przez Zespół Szkół w Kłoczewie. Grupa z klasy VI zaprezentował na nim piosenkę „Nasze przebudzenie” połączoną z układem tanecznym. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali od organizatorów grupowe i indywidualne upominki. Poza prezentacją piosenek braliśmy też udział w loterii fantowej oraz poznaliśmy słowa hymnu ekologicznego „Żyj z przyrodą w zgodzie” do melodii piosenki „Stokrotka”.

     (A. Dębek)


Konkurs EKO PRZYJACIEL

 25 listopada braliśmy udział konkursie twórczości ekologicznej organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Rykach. Przedmiotem konkursu był wiersz lub piosenka o tematyce ekologicznej. Naszą szkołę na konkursie reprezentowali: Filip Gajownik w wierszu „Apel do ludzi”, Milena Jendrych w piosence „Poważna sprawa”, Paulina Kowalczuk w piosence „Nasze przebudzenie” oraz Martyna Przybysz w piosence „Kora”. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni nagrodami i dyplomami. Ponadto Milena Jendrych otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii klas I – III Szkoły Podstawowej.

       (A. Dębek)

 


 Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada w ,,Kubusiowym Przedszkolu '' przy Zespole Szkół w Czernicu  odbyło się spotkanie  związane z  ,,Dniem Pluszowego Misia " W uroczystości  tej uczestniczyły  dzieci z przedszkola oraz ,, Zerówki ''. W związku  z tym wszystkie dzieci przyniosły swoje kochane pluszaki.  Różne  konkursy i atrakcje  przygotowały  panie z GOK-u w Kłoczewie. Dzieci miały możliwość  skosztowania misiowych przysmaków. Zostały zapoznane  z historią obchodzonego święta ,,Dnia Pluszowego Misia". Dzieci były bardzo zadowolone  z przebiegu uroczystości. 

      (E.Hejduk, I. Łubianka,  B. Kryczka)


Pasowanie na przedszkolaka  

 25 listopada w Zespole Szkół w Czernicu odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. W tej uroczystości uczestniczyły przedszkolaki z ,,Kubusiowego Przedszkola'', rodzice oraz Pani Dyrektor. Na początku dzieci zaprezentowały część artystyczną. Po tej części obyło się pasowanie na przedszkolaka i starszaka, którego dokonała Pani Dyrektor Beata Kania ,, kolorowym ołówkiem''. Na pamiątkę z tak ważnej uroczystości dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestniczyli  w poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Uroczystość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze.

      (B. Kryczka)


,,Talerz pełen obfitości- kanapkowe fantazje w klasie I”

 Celem konkursu było poznanie zasad zdrowego odżywiania, estetyki przyrządzania i spożywania posiłków oraz praktyczne wykazanie się umiejętnością sporządzania kanapek. Dzięki prelekcji uczniowie dowiedzieli się też, że spożywanie śniadania jest bardzo ważne, bo daje energię do nauki szkolnej. Po części teoretycznej przyszedł czas na działania praktyczne. Uczniowie w grupach, integrując się, przygotowywali zdrowe i kolorowe kanapki, które podlegały ocenie n-la według przyjętych kryteriów. Liczyło się wykorzystanie zdrowych produktów, różnorodność składników, prawidłowość wykonania kanapek, niepowtarzalność i różnorodność kształtów oraz estetyka i czystość wokół stanowiska pracy. Wystarczy odrobina twórczej inwencji, a zwykły posiłek zamieni się na talerzu w kolorowy obrazek. Przy okazji, będzie on bardzo zdrowy . W diecie dziecka niezwykle ważne są warzywa i owoce. Wszyscy najbardziej zadowoleni byli z finału konkursu, kiedy to uczniowie częstowali, nauczycieli i uczniów szkoły przygotowanymi kolorowymi i bardzo smacznymi kanapkami.

           (A. Głodek )


 
więcej aktualności     1 2 3 4